Van képem hozzá… „Háztáji” előadás a MaloM-ban
A Malom színház önkéntesei közül eddig csak Ashley Male lépet színpadra. Múlt csütörtök este Alba Vallejo követte őt a sorban. Ezúttal azonban nem egy performace-ot láthatott a közönség, hanem egy különleges zenei világba nyerhetett betekintést. Alba segítője ebben César Octavio Santa Cruz volt Peruból. A kirándulás „uticélja” a kreol zene világa.
Eredetileg a 18. század fordulóján Louisianában a felsőbb osztálybeli spanyol és francia telepesek a már Amerikában született leszármazottaikat nevezték eleinte kreoloknak, legnagyobb csoportjukat végül azok a feketék alkották, akik francia férfiak és fekete nők (szolgák) törvénytelen nászából születtek. Ebből eredően ez a kultúra egy sajátos ötvözete a spanyol, francia és néger hagyományoknak. Ez különösen igaz a zenére, amelyben a keringőtől a ritmikus néger zenéig nagyon sok minden megtalálható. A hangszerek között a hegedű és például a frottoir, ami tulajdonképpen egy fém mosódeszka (washboard), melyen gyűszűvel, kanállal, villával vagy üvegnyitóval zenélnek remekül megfértek egymás mellet. A dalok és a táncok is e két világ ötvözetét hordozzák, témájuk pedig kimeríthetetlen az altatóktól a szerelmes dalokon keresztül a szatirikusig.
Nos, ezen az estén ebbe a rendkívül változatos világba pillanthattunk bele. Alba olyan természetességgel adta elő a dalait, mintha ő maga is rendelkezne kreol felmenőkkel – igaz ezt elfelejtettem megkérdezni tőle –, gitáros partnere pedig mindenbe támogatta őt. Ez nem is volt mindig könnyű, hiszen a repertoárban a könnyed daraboktól a komoly témákig sok minden megfordult. A siker pedig magától értetődő volt.
Szerencsére ez az este nem ért véget az utolsó dallal, hanem az érdeklődők megtekinthették, az est gitárosainak alkotásait is és természetesen a jó kis beszélgetés sem maradhatott el. Őszintén megvallva már hiányzott is - volt ugyanis egy sajnos elég rövid időszak, amikor az előadások után adódott lehetőség beszélgetni a látottakról az előadókkal. Lehet, hogy ez csak számomra jelent egy kis hiányérzetet, bár ezt cáfolja, hogy ezúttal is többen éltek a kínálkozó lehetőséggel. Remélem, újra visszatérünk ehhez a szokáshoz....
A folytatásban jövő csütörtökön február 28-án 18:30 órai kezdettel bemutatkozik a harmadik önkéntes Roni Mundel is a Múzsák hangja, ágyúk csendje című előadásával. Szerintem kár lenne kihagyni.
Addig is néhány kép a kreol estről… Katt a képre.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges