Reggelizz mint egy kiskirály!

Nemcsak az általános iskolai tanítók és tanárok, hanem a gyermekorvosok is egyre gyakrabban találkoznak a rendelőben fejfájós, fáradékony, kimerült gyermekekkel. A háttérben legtöbbször a helytelen táplálkozás, az elfelejtett reggeli húzódik meg.

Mintha a családok leszoktak volna a kényelemes és nyugodt reggelizésről. Az általános reggeli kapkodásban, rohanásban nem marad idő arra, hogy a kisiskolások legalább egy szelet kenyeret, sovány felvágottal, paradicsommal és salátával elfogyasszanak egy pohár gőzölgő tea vagy kakaó kíséretében.

Pedgi étkezéseink közül kiemelkedő szerepe van a tápanyagokban gazdag- szénhidrátokból, fehérjékből, zsiradékokból, vitaminokból és ásványi anyagokból álló- reggelinek, hiszen ez adja indulási energiánkat. S ha az elfelejtett reggeli mellett még a folyadék sem pótlódik, nincs mit csodálkkozni azon, hogy a második-harmadik óra után egyre sápadtabb, kedvetlenebb, fejfájós gyermekek szédelegnek az iskolában.

Ahhoz persze, hogy reggel bőven legyen idő a lehetőség szerinti közös étkezésre, a gyermekeknek idejében le kell feküdniük. Ha tehát reggelenként van idő a nyugodt reggelire, feltöltődve indulhat a nap. Ne feledkezzünk meg arról, hogy az iskolában a napközisek számára szolgáló reggeli valójában már tízórai, hiszen ebben az időben kerül sor az elfogyasztására! Ha egy kisgyermek csupán ekkor eszik először, már kiéhezetten és fáradtan kezdi el a napját. Hangsúlyoznám a folyadék szerepét is. Sokszor tapasztalom, hogy a nagyobbak szénsavas, cukrozott üdítőitallal vagy éppen agyoncukrozott teával öblítik le reggelijüket (nevezhetjük cukor infúziónak is). A csapvíz vagy a buborékmentes ásványvíz nem szerepel az innivalójuk listáján.



Az étkezések eszményi száma naponta öt, azaz reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna és vacsora. Óvodáskorban álalában betartják ezt a szabályt, később, az iskolában azonban, sajnos, egy-két étkezés gyakran kimarad. Bizonyított tény, hogy az ugyanaz a mennyiségű és összetételű táplálék egyszerre elfogyasztva elhízáshoz vezet, míg öt részre osztva nem okoz súlytöbbletet. Ha bármelyik főétkezés kimarad, a gyermek megéhezik, és legközelebb többet fog enni a kelleténél, vagy éhségét zsírban, sóban, cukorban gazdag gyors ételekkel vagy nassolni valókkal fogja csillapítani.

Valóban nem könnyű a mindennnapokban állandóan felügyleni gyermekeink étkezését, de mindenképpen megéri.