Nyári gondok: köröm- és lábgomba
A nyári melegben természetes, hogy minden ember a vízpartra vágyik, a hőségben strandolási lehetőséget keres. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni a nyári szabadidő eltöltésének veszélyeiről sem. Ezek közé tartozik a nagyon kellemetlen és igen gyakori lábgomba és sokszor az ennek nyomán kialakuló körömgomba.
A körömgomba világszerte elterjedt probléma, akár népbetegségnek is tekinthető. A láb és a lábkörmök gombás fertőzöttsége sokkal gyakoribb, mint a kézkörmök ilyen betegsége. Kialakulása külső tényezőktől, éghajlati viszonyoktól, életmódbeli, öltözködési szokásoktól, élet- és munkakörülményektől, valamint belső faktoroktól, alapbetegségtől, nemtől, életkortól függ. A lábkörmök gombás megbetegedése amellett, hogy esztétikailag és lelkileg zavaró, gyakran a járásnál és a lábbeli viselésénél is problémát okoz.
A gombával fertőzött körmön leggyakrabban sárgás, homályos (esetenként fehéres vagy zöldesbarna) elszíneződés jelenik meg. A köröm szabad éle, ritkábban az oldala megvastagodik, az elszíneződés lassan az egész körömre átterjed, formája eltorzul, fénytelenné válik. Alatta elpusztult körömdarabok gyűlnek össze, és végül leválhat a körömágyról. Kezdetben a köröm csak ritkán fáj, de a későbbiek során, amikor megvastagodik, a körömre gyakorolt nyomás már fájdalmat okozhat. Egyetlen körömtől kiindulva a fertőzés átterjedhet a kéz vagy a láb többi körmére is. Ha a talpunkon száraz hámlás alakul ki vagy apró égő, viszkető hólyagocskák jelennek meg, felmerül a fertőzés gyanúja. A lábujjak között kialakuló hámlás, berepedezés hasonlóképp intő jel.
Lábápolás és a lábgomba kezelése
A lábgombásodás megelőzhető és gyógyítható. A lábápolás olyan komplex műveletsor, amely már fiatal kortól sem hanyagolható el. Legfontosabb a mindennapos, alapos lábmosás után a lábfej, a talp és a lábujjközök szárazra törlése, hintőporozása. Ez megakadályozza a láb izzadását, így a gombák megtelepedését. A saját törölköző és a papucs használata természetes higiénés követelmény. Ha már megfertőződtünk, minél hamarabb orvoshoz kell fordulni, aki segít a legmegfelelőbb gyógymód kiválasztásában. A gombás fertőzések az orvosi kezelés mellett megszüntethetők részben a gombásodással veszélyeztető helyek elkerülésével, részben fertőtlenítéssel. Hogy megelőzzük a kiújulást, javasolt a zoknik magasabb hőmérsékleten való mosása majd vasalása, illetve a lábbelik rendszeres fertőtlenítése.
Ahhoz, hogy elkerülje ezt a kellemetlen betegséget, figyeljen oda lába ápolására. Csupán napi néhány perccel megelőzheti a betegséget, és bátran húzhatja fel a nyári szandált.
(A témáról internetes partnerünk, a Nestlé Életmód Központot - www.eletmodkozpont.hu. - oldalán is olvashatnak.)