Megjött a nátha
A nevével ellentétben a megfázást nem a hideg időjárás okozza, hanem az emberi test melege. A nátha annak a jele, hogy a szervezet fertőzéssel küzd.
Okok az orrfújás mögött
A legtöbb felnőtt évente 2-4 alkalommal fázik meg, de a gyermekek esetében ez a kétszeresére is rúghat. A légúti fertőzések túlnyomó többségét vírusok okozzák, melyek közül leggyakrabban a nátha fordul elő. Jellegzetes tünetei az orrfolyás, az orrdugulás, a fejfájás, a könnyezés, a tüsszögés. Kísérő jel lehet még a hőemelkedés, a láz, a köhögés és az étvágytalanság. Számos tényező növelheti a megbetegedés iránti fogékonyságot, ezek között szerepel a nem megfelelő étrend, a szellemi-fizikai fáradtság illetve a levegő emelkedett por- és szennyezőanyag mennyisége, az alacsony páratartalom.
A legyengült immunrendszer igazi melegágya a felső légúti fertőzéseknek. Érdemes párásítani a szoba levegőjét, náthás beteg közelében is betartani a higiénés szabályokat, lehetőség szerint kerülni a nagyobb közösségeket járvány idején.
A nátha jellegzetes tünetei
A náthás beteg gyakran panaszkodik nehezített orrlégzésre, ez egyrészt az orrnyálkahártya-duzzanatnak, másrészt az emelkedett váladéktermelésnek köszönhető. Az orrlégzés könnyítésére bevált és szinte mellékhatás nélküli szerek, a steril tengeri sót tartalmazó gyógyszerkészítmények.
Az orrdugulást megszűntető orrcseppekben és sprayekben gyakori összetevők az olyan érösszehúzó hatással rendelkező anyagok, amelyek hatékonyan csökkentik a gyulladt nyálkahártya-duzzanatot, átjárhatóvá teszik az orrmelléküreg kivezető járatait. Ezek a szerek orvosi előírás nélkül csak néhány napig alkalmazhatók, mivel az orrnyálkahártya szárazságát, károsodását okozhatják, égető érzést idézhetnek elő az orrban.
A meghűlés szövődményei
Arcüreg-gyulladás:
Ha beduzzad az orrnyálkahártya, az orrmelléküregekből a váladék nem tud távozni. Az orr-garatban normálisan is jelenlévő baktériumokkal felülfertőződik, arcüreg-gyulladás jön létre. Az arcüreg-gyulladásnál helyesen kell antibiotikumot választani. Az orrmelléküreg-gyulladások legfontosabb gyógyszere mégis az orrcsepp. Használatukkal lehetséges megszüntetni az orrnyálkahártya-duzzanatát, ami által az orrüregben található félhold alakú nyílás megnyílik, és a fertőzött váladék spontán ürül. A hagyományos orrcseppek helyett célszerű orrspray-t kérni a patikában, mert ezek a gyógyszert nagyobb felületen, ezáltal hatékonyabban terítik el.
Középfül-gyulladás
Ki gondolná, hogy a középfül-gyulladásnak leggyakrabban a helytelen zsebkendőhasználat az oka. A szükségtelenül erős orrfújással a fülkürtökön keresztül erősen fertőző orrváladékot préselhetünk a középfülbe, ezáltal gennyes középfülgyulladás következhet be.
Hogyan kezeljük a náthát?
A náthás beteg általában egy hét alatt meggyógyul. A meghűlésben szenvedő maradjon otthon. Az ágynyugalom elősegíti a gyógyulást és másokat sem fertőz meg. Mint minden fertőző betegségben, a sok meleg folyadék fogyasztása elősegíti a gyógyulást.
A folyadékpótlásra leggyakrabban alkalmazott tea azonban legyen koffeinmentes, ellenkező esetben a leghatékonyabb gyógymód, a pihenés és sok alvás lesz megvalósíthatatlan.
Szövődmények jelentkezése esetén, mint az arcüreggyulladás, a középfülgyulladás, az orrmandula-gyulladás és a hörghurut, szükség lehet antibiotikumok adására. Ezek alkalmazását háziorvos, gyermekorvos, fül-orr-gégész vagy tüdőgyógyász szakorvos rendeli el. Ha orvosa szövődmény miatt antibiotikumot ír fel, azt az utolsó szemig szedje be, az előírásnak megfelelő adagolásban. Ezzel valamennyi érzékeny baktérium elpusztul, a genetikailag rezisztens kolóniákkal pedig a szervezet immunrendszere fog leszámolni.
Ha nem pusztítunk el minden érzékeny kórokozót, a szervezet életben hagyhat antibiotikummal szemben genetikailag rezisztens törzseket, melyek természetes elszaporodása teszi az adott baktériumot rezisztenssé. Fontos, hogy senki másnak ne adjon antibiotikumot és mástól se fogadjon el. A korlátozott hatékonyságú antibiotikumok szedésével a fent említett folyamat gyorsabban zajlik le.
Megelőzhető a meghűlés?
Bár a meghűlést vírusok okozzák, azok betegséget csak a lehűlt, ezáltal legyengített immunrendszerű egyéneknél váltanak ki. A túlzottan meleg öltözködés sem tesz jót, mert a felhevült testről hidegben lekerülő kabát a szervezetet annál jobban hűti.
* A hidegebb idő ne tartson minket vissza a testmozgástól, a sporttól. Naponta sétáljunk legalább fél órát a friss hideg levegőn!
* A nátha elleni védekezés kulcsfontosságú lépése az immunrendszer erősítése.
* A vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmazó készítmények a szervezet ellenálló-képességének növelésén keresztül megakadályozhatják vagy késleltethetik a nátha kialakulását.
* Bár a C-vitamin alkalmazása nem jelent garanciát a náthamentességre, nagy mennyiségben és megelőző céllal való szedése csökkentheti a fertőződés valószínűségét, és elősegítheti a betegségből való gyorsabb felépülést. Létezik olyan nyújtott hatású (retard) kapszula, amelyből a C-vitamin lassan és egyenletesen szabadul fel, és így hosszabb időn keresztül biztosít állandó hatóanyag szintet a vérben és a szövetekben.
* Kerüljük a náthás betegeket! Köhögésnél, tüsszentésnél használjunk papírzsebkendőt, melyet használat után azonnal dobjunk a szemétbe! Köhögés, tüsszentés után mossunk kezet! Mosson gyakran kezet, különösen, ha a családban van beteg.
(A témáról internetes partnerünk, a Nestlé Életmód Központot - www.eletmodkozpont.hu. - oldalán is olvashatnak.)