Nyúlfarok

A jászberényi képviselőtestület mai ülése nemcsak nevében volt rendkívüli, de hosszában is. Helyesebben rövidségében. Ráadásul mindjárt két ülést is kellet tartani, hiszen az önkormányzat SZMSZ-e nem engedélyezi, hogy egy meghirdetett rendkívüli ülésre, utólagosan napirendi pontot vegyenek fel. Márpedig most egy pályázat közelgő határideje miatt erre lett volna szükség, így ahogy az egyik ülést befejezték, rövid időn belül máris egy újabbal folytatták a képviselők. A kettő együtt alig volt hosszabb, mint amennyi idő alatt olvasóink végigolvassák a beszámolónkat.

Előbb a Jászberény és Jászfelsőszentgyörgy között fennálló, közoktatási feladatokat ellátó társulás megszüntetését erősítették meg szavazatukkal a képviselők, mivel Felsőszentgyörgy augusztus 1-től a Jászsági Többcélú Társulás fenntartásában alakult, Jászsági Egységes Óvoda-Bölcsőde, Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény keretei között kívánja a neveléssel kapcsolatos közfeladatait biztosítani. Így a két település között létrejött társulási megállapodás 2009. július 31-ei időponttal megszűnik. Emiatt szükséges volt a Városi Óvodai Intézmény és a Belvárosi Általános Iskola alapító okiratának módosítása és az átalakító okiratok elfogadása is

Mivel egy márciusi önkormányzati határozat döntött a Belvárosi Általános Iskola Eltérő Tantervű Tagozatának átadásáról, a Klapka György Szakközép- és Szakiskola keretei között történő további működtetéséről, így a testületnek az ezzel kapcsolatos változásokat is meg kellet ejteni az intézmények okirataiban. Ez esetben névváltoztatás is szükséges volt. Az intézmény új neve ezentúl: Klapka György Szakközép- és Szakiskola, Általános Iskola és Speciális Szakiskola.

Az első ülés második - és egyben utolsó - napirendi pontja a „A helyi közösségi közlekedés normatív támogatása” pályázathoz szükséges önkormányzati határozat meghozatalára irányult.
Jászberény közszolgáltatási szerződése a Jászkun Volán Zrt.-vel szeptember 30. napjáig áll fenn. A folyamatban lévő pályázati eljárás alapján kerülhet sor az új szolgáltatóval a közszolgáltatási szerződés további öt év időtartamra történő megkötésére.

Ám a helyi tömegközlekedés bizony nem egy nyereséges üzletág, a veszteségeket pedig valahonnan finanszírozni kell. Ez ügyben szeretne egy pályázatot benyújtani az önkormányzat. A normatív támogatás igényléséhez szükségesek – többek között – a Képviselő-testület ma meghozott döntései is, melyek értelmében a város a helyi közlekedést 2009. január 1-jétől 2009. december 31-ig folyamatosan fenntartja, valamint az Önkormányzat a Szolgáltatónak 3,4 millió forint vissza nem térítendő támogatást biztosít a helyi közlekedés működtetésére.
Igen ám, de ma kaptak kézhez a képviselők egy levelet, mely szerint a Jászkun Volán Zrt veszteségei nagyobbak az előre tervezettnél, így a társaság nem tudja az üzemeltetés ráeső költségeit oly módon finanszírozni, ahogy azt eddig ígérték. A nagy kérdés most az volt, hogy a hirtelen jött levéllel nyakukba szakadt új helyzetben is beadják-e a pályázatot (június 20-ig meg kell tenniük) hiszen a Volánnal tárgyalásokat kell kezdeni, ami 20-áig nem kivitelezhető. Így a testület úgy döntött, hogy a forrás elnyerése miatt a pályázatot mindenképpen beadják, a szolgáltatóval kötött szerződés nélkül is, és azt, a hiánypótlásra fordítható idő alatt megpróbálják tető alá hozni. A város érezhetően kényszerhelyzetben van, hiszen vagy finanszírozza a szolgáltatónál hiányzó összegeket, vagy a tömegközlekedés épül le szép csendben. Ez utóbbit azonban senki sem szeretné.

Mire ezt leírtam, már véget is ért az első ülés és kezdődött a második. Ha az első gyors volt, ez nagyon-nagyon gyors.

Az előzőleg véget ért ülés napirendjének közzététele után értesült a testület egy pályázatról, melynek segítségével lehetséges lenne a térfigyelő rendszer fejlesztése. Ezzel a támogatással, az eddigi három térfigyelő kamerát legalább további nyolccal lehetne kiegészíteni.

A testület természetesen támogatta a pályázaton történő részvételt az önerő megszavazásával, így az ülés rekordidő alatt lezárult, még úgy is, hogy a polgármesternek arra is időt kellett szánnia, hogy figyelmeztessen egy képviselőt, aki – tán nagy boldogság érte – de virágos jókedvében folyamatosan be-be szólogatott, kommentárokat fűzött az eseményekhez.

Ezzel együtt is, a mai napon úgy csusszantak át az előterjesztések a szavazógépen, mint - ahogy mondani szokás – kés a vajon,. A kezdés után fél órával már újra a júniusi melegben siettek dolgukra a képviselők. Folytatás a hónap végi soros ülésen.