Jobbik: szíve mélyén a magyarok nagyrésze Jobbikos
Nem kisebb ellenféllel, mint a vasárnapi húslevessel és a rántott hússal vette fel a küzdelmet a Jobbik, mikor a hét utolsó napján, déli egy órára várta híveit és a kíváncsiakat egy lakossági fórumra, amit ráadásul nem is a város szívében, hanem az Electrolux mellett található Lehel Gyöngye étteremben rendeztek. A város vérkeringéséből kissé kieső helyszínnek annyi előnye mindenesetre volt, hogy fel lehetett mérni, ki igazán kíváncsi arra, mit üzen a párt.
Na persze nem árt, ha egy olyan ember a szónok, mint a Jobbik húzóembere, Morvai Krisztina. A terem meg is telt, jó hetven fő jött el, egyedül Morvai Krisztina hiányzott. Az intenzív kampány ugyanis annyira megviselte a listavezető szervezetét, hogy kórházba került, így csak egy levélben tudott üzenni a jelenlévőknek. Helyette a párt kevésbé előtérben lévő, ugyanakkor meghatározó személyisége, Novák Előd ugrott be. Szinte szó szerint, mert egyik lába itt, másik ott, a többi Jobbikos politikushoz hasonlóan, ő is beszállt az úgynevezett Tavaszi Hadjáratba, melynek során az ország kisebb településeire is el szeretnének jutni. Naponta több helyen találkoznak a választókkal, Jászberényre most szűk másfél óra jutott.
Novák a párt sajtófőnöke, egyben az Országos Választási Bizottságba delegált tagja és - mint ilyen szinten illik - ügyesen beszél. Fontos, hogy ilyen módon találkozzanak az emberekkel - mondta - hiszen a pártok és a média csak jelzőket, bélyegeket aggatnak rájuk, amúgy agyonhallgatják a Jobbikot. Kevés lehetőségük van arra, hogy elmondják, mit szeretnének. Az összes párt azon verseng, hogyan határolódjon el tőlük. Riogatják az embereket, hogy elvesztegetett szavazat lesz az, amit rájuk adnak, holott az időközi választások eredményei azt mutatják, hogy bőven a bejutási küszöb fölött teljesítenek jelöltjeik. Ha az emberek a szívükre hallgatnának, semmi gondjuk nem lenne, bőven 10 százalék felett lenne a párt. A magyarok jó része Jobbikos, csak még nem tudják - idézte az ismert Jobbikos szolgent.
Az, hogy a programjuk nem kap nyilvánosságot, nem véletlen, hiszen a legjobb program azok közül, amit a választásra készülődő pártok kínálnak - mondta Novák Előd, aki sajnos most nem tudott élni a lehetőséggel, hogy ne csak szóban terjessze elképzeléseiket, mert mindössze egy darab programfüzetet hozott magával. Kis foci, kis pénz - a párt kevés példányban tudta csak kiadni, takarékoskodni kell vele. Így viszont egy kicsit magukat is „agyonhallgatják”…
Ami Magyarország és az EU kapcsolatát illeti, két dolgot tartanak nagyon fontosnak: egyrészt van alternatívája az EU-nak, mégpedig a mostani kizsákmányoló, gyarmatosító típusú rendszer helyett a népek gazdasági együttműködésén alapuló Nemzetek Európája, másrészt meg kell oldani nemzeti érdekeink képviseletét, ami eddig nem sikerült, holott vannak országok, amelyek ügyesen élnek vele. Felül kell bírálni a csatlakozási szerződésünket. Az EU behatol a magyar jogrendbe, beavatkozik az önrendelkezésbe. A Lisszaboni Szerződés aláírását még az ellenzék is úgy szavazta meg, hogy semmit nem kértünk érte cserébe, pedig itt lehetett volna akár az erdélyi autonómiával kapcsolatos elvárásainkat érvényesíteni. Puha a külpolitikánk, a külföldnek szeretnénk megfelelni, nem a szavazópolgárainknak.
A Jobbik - bár láthatóan nincs kibékülve az EU-val – mégis szeretné képviseltetni magát annak parlamentjében, mint ahogy a hazai testületekbe is mindenhová be akarnak jutni. Ez kell ahhoz, hogy kontrollálhassák, mi folyik az ilyen helyeken, és a visszaéléseket megakadályozhassák - vagy ha azt nem is tudják, de felhívhassák rá az emberek figyelmét.
A pártnak persze nemcsak az EU-ról vannak elképzelései. Elsőnek mindjárt a cigánybűnözésről mondta el a Jobbik véleményét a sajtófőnök. Ez az a téma - így Novák - amiről ma Magyarországon nem lehet beszélni, mert rögtön rasszista lesz az ember. Pedig ha hallgatunk róla, nem lesz megoldása ennek a problémának. Elemezni, feltárni kell a gondokat, hogy segíthessünk azokon. Az nem lehet, hogy a segély ma életforma legyen, ezt például közmunkához kellene kötni, a sokgyerekes családoknak sem készpénzzel, hanem adókedvezményekkel lehetne segíteni. A pozitív diszkriminációt pedig egy esetben lehetne alkalmazni: azoknál (például pedagógusoknál) akik segítenek ezt a kérdést megoldani. Azok igenis kapjanak plusz erőforrást, ha kell. Hangsúlyozta a csendőrség kialakításának fontosságát is, mely egy vidéki, helyi problémákra szakosodott szervezet lehetne. Szerinte a „kis” rendőrök jó része különben pontosan érzi azt a problémát, amit a Jobbik felvet, nem véletlen, hogy egyik szakszervezetük vezetője negyedik helyet kapott a párt EP listáján. Azonban nemcsak velük, de más szakmai szervezetekkel is szorosabbra kívánják fonni az együttműködést, van például civil jogi szervezet, akikkel az elkövetett visszaélések számonkérésének kérdésében működnek együtt - vázolta fel elképzeléseiket Novák, aki szerint egy Jobbikos irányítású belügyi tárca nagy dolgokat tudna itt tenni…
Meggyőződésük a civil szféra erősítésének szükségessége, hiszen a pártok iszonyatos pénzekből gazdálkodnak, míg semmit sem tesznek az állampolgárokért, a civilek ugyanakkor fillérekből hoznak össze nagy, tiszteletreméltó dolgokat. Formálni szeretnénk a társadalmat, ezért is vállalunk fel különféle missziókat, amivel közelebb kerülünk az emberekhez és segíthetjük őket – mondta Novák Előd szerint valahol a Magyar Gárda is ebbe a sorba illene, ám azt belátja, addig amíg öt közterületet takarító gárdistához kiküldenek hat rendőrt, hogy figyeljék őket, a társadalom inkább veszít a dolgon.
Ki kell állnunk az emberekért - és hogy Morvai Krisztina ezt ne csak itthon, hazai jogvédőként tehesse meg, ezért is fontos, hogy bejusson az Európai Parlamentbe - fogalmazta meg a kampányuk célját dióhéjban Novák, aki sok kérdést nem kapván, a fórum lecsengését meg sem várta, indult a következő helyszínre. Deák Miklós a Jobbik jászberényi elnöke még egy, a magyar gazdákhoz szóló Morvai levél felolvasásával ajándékozta meg a jelenlévőket, akik ezután a politikai kampányok elmaradhatatlan pogácsa-ásványvíz menüjét fogyasztva emésztették a hallottakat.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges