Segítsünk magunkon, az Unió is megsegít
Európa és kereszténység címmel kerekasztal beszélgetésre hívta az érdeklődőket pénteken este a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) jászberényi csoportja.
Olyan illusztris vendégek fejtették ki a témában nézeteiket, mint Surján László Európa Parlamenti képviselő, Hoffmann Rózsa, a KDNP parlamenti frakciójának tagja és Szabó Márk, a Nézőpont Intézet vezető politikai elemzője. A beszélgetést Lanczendorfer Erzsébet, a KÉSZ győri tiszteletbeli elnöke, a KDNP parlamenti frakciójának tagja vezette, akitől - Dr. Suba György a helyi KÉSZ csoport elnökének rövid köszöntője után - megtudtuk: már jó tizenkét éve szervez az országban ilyen jellegű összejöveteleket. A mostani alkalom persze már az Európai Parlamenti választás előtt zajló kampány része, a szavazásra buzdítás mindegyik vendég felszólalásában többször visszatért és természetesen ötletekkel is rendelkeztek a tekintetben, kire kell majd szavazni júniusban.
A Déryné Művelődési Központ nagytermét jó félig megtöltő hallgatóság elé először Hoffmann Rózsa lépett, aki az oktatás válságáról és az abból kivezető útról beszélt.
A magyar pedagógiai kultúra hosszú évtizedeken, sőt évszázadokon át sikeres volt – mondta a képviselő asszony, aki maga is tanári képesítéssel bír. Az iskola a tudás mellett emberséget, becsületet adott a tanulóknak. Az ezredforduló után pár évvel meg, az oktatáspolitika hibáinak köszönhetően ott tartunk, hogy ma már nincs kötelesség, nem a rend az alapérték, hanem önmagunk megvalósítása, az egyén a fontos. Ám a magának élő egyén nem tud társadalmat építeni, és mindent romba dönt – végül önmagát is.
A jogszabályoknak köszönhetően teljes a káosz az iskolákban. A diákokat alsóban nem lehet évismétlésre küldeni, így nem csoda, hogy nem alakul ki bennük a kötelesség és a felelősségérzet. Minek is, mikor úgyis tovább jutnak és boldogulnak. A tanárt meg egyszerűen kiröhögik, súlyosabb esetben szembe is fordulnak vele. Nő az iskolai agresszió, a tárca pedig mindezért a tanárokat hibáztatja. Ilyen környezetben nem lehet pedagógiai munkát végezni. Az iskolák teljesítménye a folyamatos reformok ellenére romlik, a mai Nemzeti Alaptanterv szinte semmi ismeretet és értéket nem ír elő a gyerek számára, csak a kompetencia a fontos, hogy miből szerzi meg a gyerek, az már nem. Így aztán előbb-utóbb meg fog szűnni a ma még fellelhető egységes nemzeti műveltség. Ezen csak erkölcsi renden alapuló jogszabályokkal, a normatív pedagógiai kultúra újbóli előtérbe helyezésével lehet változtatni.
Az, hogy még nem omlott össze minden, a megalázott, megfenyegetett, de hivatástudattal bíró pedagógusoknak köszönhető. Éppen ezért segítségre és megbecsülésre van szükségük, csak így lesz itt újra virágzó társadalom. Az iskolán keresztül építjük a jövőt, az országot – és ezért fontos, hogy olyanokra szavazzunk az elkövetkező választásokon, akik az előbb említett pozitív értékrendet érzik magukénak - fejezte be előadását Hoffmann Rózsa, akinek utolsó mondatai egybecsengtek az utána következő Surján László szavaival.
Akinek nem tetszik, ami itt van, az szavazzon a Fidesz-KDNP jelöltjeire - mondta az uniós parlamenti képviselő, majd hozzátette: sajnos a legtöbb európai országban nem igazán ismerik az Uniós képviselők munkáját az emberek, és nem érzik a szavazás fontosságát sem. Sok országban nem is várnak magas részvételi arányt. Az Unióval sok gond van, a megítélése nem egyértelmű, sajnos keresztény tartalma is megkopott. Mára nem mindenben követi az alapításakor megfogalmazott alapelveket. Ugyanakkor óriási lehetőség is mindenki számára. Ha pedig - a Fideszt és a KDNP-t is magába foglaló - Európai Néppárt még erősebbé tudna válni, mint most, és nemcsak a legnagyobb frakció lenne, hanem esetleg abszolút többséget is szerezne, az ország abból csak profitálhatna. Az Unióban van pénz és hogy miért nem érezzük ennek a hatását? Például azért, mert a 2007- 2008- ra Magyarországnak járó pénzből, március végéig csak az összeg 16%-át hívta le az ország. Még most járunk a 2004-2006 közötti pénzek felhasználásának végén. Élni kellene az Unió adta lehetőségekkel, ehhez azonban egy olyan kormány is kellene, aki képes lenne kihasználni azokat. Van mozgástér, csak épeszű vezetés kell. Ez pedig már rajtunk múlik. Ha az Európai Parlamentbe minél több képviselőt sikerül bejuttatni, és itthon is egy jó kormányt sikerül a hatalomra segíteni, akkor eljöhet a változás ideje. Arra azonban vigyázni kell, hogy minden olyan pártra leadott szavazat elvesztegetettnek számít, amely olyan kis pártokat segít, akik nem rendelkeznek európai szövetségesekkel, és magukra hagyatva ülnek majd képviselőik a brüsszeli padsorokban – utalt itt Surján László nyilvánvalóan a Jobbikra, a párt nevét nyíltan azonban csak a tőle a szót átvevő Lanczendorfer Erzsébet mondta ki.
Erzsébet asszony, miután a közönség figyelmébe ajánlott számos fénymásolt anyagot és felajánlott néhány tucatot az általuk ajándékba hozott könyvekből, szintén felhívta arra a hallgatóság figyelmét, hogy a Jobbik előretörése a szocialistáknak kedvez és nem a Fidesznek, nem véletlen, hogy Gyurcsány Ferenc az utolsó munkanapján nagyobb összeget utalt át a „Jobbik-Miép alapítványnak”, pedig hivatalosan még pecsét sem került az alapító okiratukra. – ostorozta a jobbról jövő konkurenciát a képviselőnő.
Kevesen tudják, de a Jobbik mögött bizonyíthatóan Oroszországból jövő pénzek állnak – ezt az információt már az est harmadik vendége, Szabó Márk, a Nézőpont Intézet vezető politikai elemzője osztotta meg a nézőkkel. Szerinte az oroszok ugyanis több országban a radikálisokat erősítik a polgári, keresztény erőkkel szemben. A politikai elemző annak a véleményének is hangot adott, hogy jó ideig ne is várjunk semmit a Bajnai kormánytól. Jönnek az EU választások, addig senki nem mer népszerűtlen intézkedéseket hozni, utána ott a nyár. Ráadásul az MSZP politikusai később sem támogatnak majd olyan döntéseket, mellyel esetleg képviselői pozíciójukat veszélyeztetik a bármikor bekövetkezhető választásokkor. Az egyre növekvő társadalmi ellenállást minden kormány megérezné, nemhogy egy ilyen instabil csapat. A szocik most is az utolsó pillanatban tekerték vissza a kupakot a felrázott szénsavas palackra, nem sokon múlott, hogy mindent beterítsen a szétfröccsenő anyag - élt egy palackozóüzemi hasonlattal Szabó Márk. Gyurcsány emberei továbbra is kulcspozícióban vannak, szakértő kevés, vasárnap úgy ülnek majd össze a válságból kivezető útról tárgyalni, hogy nincs gazdasági miniszterük.
Az Európai Parlamenti választásokra is kitérve, az elemző azt hangsúlyozta, hogy reklamálni csak az reklamálhat majd, aki el is megy szavazni. Ez pedig mindenkinek a jól felfogott érdeke kell, hogy legyen. És hogy mi lehet a KDNP szerepe akár az európai, akár a magyar parlament padsoraiban? Fel kellene vállalni olyan kérdéseket, melyeket nagy pártok - féltve a népszerűségüket - nem vállalnak nyíltan, ugyanakkor sokaknak fontosak. Ilyen az abortusz és az eutanázia problémája, az állam és az egyház viszonya, a fogyatékkal élők képviselete vagy az egyneműek házasságának elítélése. Nehéz kérdések ezek, de beszélni kell róluk – mondta Szabó Márk.
Mire a fiatal elemző befejezte mondandóját, összegyűltek a közönség által írásban feltett kérdések is. Gyors válaszok után Surján úr már búcsúzott is, hiszen neki még az este folyamán Erdélybe kellet érnie, Lanczendorfer Erzsébet záró gondolatait követően pedig a nagyrészt éltes korú közönség egy huszáros rohammal bevette a vendégek előtti asztalt, ahol a már ajánlott nyomtatványok és könyvek vártak gazdáikra.
A tudósító – nem lévén elég fürge – üres kézzel, de teli fényképezőgéppel távozott, melyek jó részét megnézhetik a Galériában!