Parázslatos éj - I.

Jászberényben a szombati napon semmi sem indokolta, hogy az ember fia otthon maradjon, hiszen - a jóslatokkal ellentétben - az időjárás is kellemesre fordult, ugyanakkor reggeltől másnap hajnalig nagyszerű programok sorakoztak az ember orra előtt, melyek egyike a Népi Ételek Főzőversenye volt, így még enni sem kellett hazaszaladni senkinek. Szerencsére sokan éltek a kínálkozó lehetőséggel és hosszú órákat töltöttek el mind a Margit-szigeten, mind a főtéren – és persze az est betetőzését jelentő Múzeumom Éjszakája rendezvényein, majd az azt követő éjféli Tűzugráson. Szóval zsúfolt szombatunk volt…

Fotók: Szalai GyörgyFotók: Szalai GyörgyA Jász Múzeum idén is a jól megszokott forgataggal várta a kevésbé álmos, ám annál kultúrszomjasabb közönséget. Már délután hatkor elkezdődtek a színpadi programok a Városháza udvarán. Előbb a a Kelepelő bábcsoport és a Regélő Színjátszó Kör szórakoztatta a kisebbeket, akik a színpad elé tódulva élvezték a jelmezbe bújt óvónénik előadását. Majd az esti programok előtt kihirdették a macok sütő verseny eredményét. A zsűri döntése szerint ez évben a legjobb macok Mátics Béláné kezei által készült el.

A színpadon kívül is zajlott az élet, hiszen a múzeum folyamatosan fogadta a látogatókat, akik miután megnézték az állandó és az időszaki kiállításokat, kézműveskedhettek vagy beálltak a sorba a Tukacs testvérek finomságait megkóstolni. Ahogy sötétedett, előkerült egy csillagvizsgáló távcső is, amely szintén sokakat vonzott.

A nagyszínpadon pedig peregtek az események. Előbb a Jász Múzeum „házi csapata” a Jászsági Hagyományőrző Egylet adta elő a Este a tanyán című műsorát, melyben a hajdani tanyasi esték foglalatosságai közül mutattak be néhányat. Hát igen… hisszük vagy nem, de volt élet az esti televíziós sorozatok és az internet előtt is. Csak akkor még a Buga tehén ellése meg Pap Terka, a látóasszony volt a téma, nem Doktor House vagy a Mentalista… Más idők járnak már és valahogy az emberek is mások. Pedig dédapáink se morzsolták másképp az életüket. Szerettek, ittak, virtuskodtak, mulattak – csak mindent másképp mint ma.
És ki tudja melyik az Istennek jobban tetsző világ…

Mindenesetre az akkori táncok még ma is élnek – hála a Jászság Népi Együttesnek és a hagyományok ápolóinak. A berényi néptánc együttes műsora szokás szerint hatalmas sikert aratott.

Az estére a Jászmagyarok unplugged koncertje tette fel a koronát, akik egyre népszerűbbek szűkebb hazánkban. Az éjfél közeledte azonban az ő kezeikből is kivette a hangszereket. A múzeumlátogatók fáklyás kíséret és ostorpattogás mellett vonultak a főtérre, hogy – még ha egy napos csúszással is, de - részesei legyenek a Szent Iván éjjelén szokásos tűzugrásnak.

Kalla Pál kádármester ekkor már javában szította a tüzet, a Jártató zenekar is behangolt, ám előtte kuriózumként a Magma Tűzszínház tagja, Farkas Linda tüzeskedett egy sort égő jelmezei, fejdíszei és botjai segítségével. Kétségkívül hatásos produkció volt, remek bevezetője a tűztáncnak, melyet a Jártató Táncegyüttes tagjai nyitottak meg, egy Jászmagyarok számra koreografált tánccal. Ez láthatóan tűzbe hozta a közönséget is, akik nagy számban csatlakoztak a lángok körüli tánchoz. Nagyon nem kellett buzdítani a tűzugrásra sem senkit. A régi hagyomány jegyében fiatalabbak és idősebbek egyaránt átsuhantak a tűz felett – remélve, hogy barátságuk vagy szerelmük még edzettebb lesz a lángok által.

Hajnali két óra volt, mire szép lassan elindult hazafelé a közönség jó része. A hűvösre váltó idő azért még előcsalt egy-két pálinkás poharat vagy boros flaskát – ki tudja honnan….de ha már ott voltak, nem hátráltak meg előlük, azok, akik kitartottak eddig a késői óráig.
Mert jó dolog a tűz, ám van egy hibája: az csak kívülről melegít.

A Múzeumok Éjszakája eseményeiről további fotók láthatóak az alábbi képre kattintva: