Az élről kezdik a rájátszást

Vasárnap kora este egy időben játszották az NB I/B-s férfi kosárlabda-bajnokság alapszakaszának utolsó fordulóbeli mérkőzéseit, mindkét csoportban A Jászberényi KSE nem bízott semmit a véletlenre, hiszen a papírformának megfelelően megszerezték 21. győzelmüket. Ez pedig azt jelenti, hogy a legjobb nyolc csapat bajnoki címért folyó mérkőzéssorozatát, az első helyről kezdik.

Rangadókat rendeztek az NB I/B-s férfi kosárlabda-bajnokság alapszakaszának utolsó, vasárnapi fordulójában. Keleten a listavezető Jászberényi KSE a negyedik EnterNet Vásárhely, a második EKF-Eger-HÉSZ SE a harmadik Budapesti Honvédet, Nyugaton a második B-Beton Bonyhád az első Veszprémi Egyetem gárdáját fogadta. Mivel mindhárom mérkőzésen a hazai együttesek diadalmaskodtak, a mieink három győzelemnyi előnnyel az élről kezdik a bajnoki címért folyó rájátszást.

Jászberényi KSE – EnterNet Vásárhely 113-80 (33-22, 28-21, 27-17, 25-20

Fotó:  Szalai GyörgyFotó: Szalai GyörgyA JKSE pontszerzői: Kovács A. 24/6, Likár P. 19/3, Wehner Z. 13/9, Szögi Á. 13, Varga I, 11/6, Puskás A. 11/3, Surmann G. 10, Surmann P. 6, Fehér D. 4, Horváth Cs. 2.

Két meghatározó játékosa – Utasi és Vas – nélkül érkezett Jászberénybe a vásárhelyi együttes, melynek esélyei így tovább csökkentek a pontszerzésre. Persze a JKSE az ősszel idegenben is legyőzte ellenfelét, amikor az említett két kosaras is a pályán volt. Ráadásul a vendégek nem a legjobb formában vereséget szenvedtek hazai pályán az egriek és a fővárosban a Bp. Honvéd elleni rangadón is. A JKSE is verséggel hangoltak erre a rangadóra, hiszen az elmúlt héten Egerben elvesztették veretlenségüket. Ilyen előzmények után a Gál János, Balogh László, Mester Ferenc bírói hármas vezetése mellett kezdődött a találkozó.

Az első kosarat a hazai csapat szerezte, ám a vendégek gyorsan fordítottak. Az első percekben mindkét oldalon sok volt a hiba, ám a negyed közepén 13-14 után a mieink nyugodtak meg előbb. Kovács Attila vezérletével átvette a játék irányítását a JKSE és szép lassan elhúzott ellenfelétől. Ő 13 pontig jutott az első negyedben, míg Szögi és Wehner 8-8 pontot szorgoskodott össze. A másik oldalon Kukla jeleskedett a pontgyűjtésben (9 pont), ám a negyed végére így is tíz pontra nőtt a mieink előnye (33-23).

A folytatásban sem változott a játék képe. Bár a vendégek mestere, dr. Elek András sok cserével próbálta megtörni a berényiek lendületét, ám ez nem igazán sikerült. A második negyedben a csereként pályára lépő Surmann Gábor (8 pont) és Puskás Artúr (9 pont) vette „hátára” a csapatot. Bár a vendégeknél Kukla mellett ekkor már Dani és Mócsai belelendült a pontszerzésbe, ám hét ponttal így is nőtt a különbség a két együttes között (61-43).

A nagyszünet után hazai oldalon, ismét Kovács Attila percei következtek, míg a vásárhelyieknél Fotó:  Szalai GyörgyFotó: Szalai GyörgySzilágyi jeleskedett a pontszerzésben. A különbség pedig csak egyre nőtt a két együttes között. A mieink ekkor már a látványos játékra helyezték a hangsúlyt, s nem egyszer csattant fel a szurkolók tapsa egy-egy berényi kosár után. A találkozó leglátványosabb pillanatai azok voltak, amikor Likár Peti az ellenfél alapvonalán kívül a levegőből húzta vissza a labdát. Igen ám, de az visszajátszás lett volna, ha Puskás Artúr nem a levegőben úszva üti vissza, majd Surmann Gábor ugyancsak akrobatikus mozdulattal löbböli tovább. Sajnos a támadás végén nem született kosár, ám így is óriási ováció és taps fogadta a nem mindennapi produkciót. A negyed végére Szögiék már 88 pontnál jártak, s a két pont sorsa eldőlt (88-60).

A negyedik tíz percre két kérdés megválaszolása maradt: Ki szerzi a mieink 100. pontját? Hány pont lesz a különbség a találkozó végén a két együttes között? Nos, az első kérdésre Puskás Artúr adta meg a választ, aki egy pontos közép-távoli dobással szerezte meg a JKSE 99. és 100. pontját. Közben a két csapat között a különbség 30 pont körül mozgott. Az utolsó pillanatokban a mieink még rátettek egy lapáttal, s így a végén 33 pont lett a különbség (113-80).
A rangadó ezúttal egy nagyon sportszerű összecsapássá szelídült. Mindkét együttes már a kezdéskor tisztában volt az éppen aktuális erőviszonyokkal, s így a mérkőzés a papírformának megfelelően alakult. Wehner Zoliék magabiztosan, különösebb megerőltetés nélkül szerezték meg 21. győzelmüket, s ezzel jelentős előnyt szereztek a bajnoki címért folyó rájátszásra.

A rájátszásban a keleti és a nyugati csapatok odahaza és idegenben mérkőznek meg egymással, azaz négy hazai és négy idegenbeli találkozója lesz mindenkinek. A rájátszás a jövő héten kezdődik. Ennek részletes programját azonnal közöljük, amint a szövetségben a menetrend elkészül.