Riadó! Mindenki kapcsoljon a Duna tévére!

Ma, a jászok redempciójának (ősi szabadságuk visszaváltásának) ünnepén a Duna Televízió egész napos műsorfolyammal tiszteleg az évforduló előtt.

A "Jászok Napja" szerda reggel 5 óra 30 perckor kezdődik a Gazdakörrel és este 23,30 kor zárul az Arcélekkel.

A nézők megismerhetik a jászsági agrárium néhány jeles képviselőjét. Majd egy filmet láthatnak a jászágói tanyavilág egykori zugiskoláiról és az ennek emlékeit őrző helyi iskolamúzeumról. Ezt követően jelentkezik a Vannak vidékek c. sorozat Jászságot bemutató része. A jászberényi Város Napja eseménysorozatát Ünnep a Jászság fővárosában címmel láthatjuk. Ezt követi a Féltve őrzött jövő c. film, amely a jászkísériek és jásszentandrásiak kitartásáról és terveiről szól. Kiváló jászsági asszonyok portréját tárja fel a Jeles asszonyok a Jászságban című összeállítás.

A délelőtti műsorok záróakkordjaként megismerhetik a Jászság festőjének nevezett Gecse Árpád alattyáni művész munkásságát. A Családbarát műsorában folytatódik a jászsági műsorfolyam, a jászsági gyermeknevelés és családi élet hagyományainak taglalásával.

Ezt követi a nap egyik fénypontja, a Kívánságkosár, amelyben felvonulnak a Jász Lovasbandérium képviselői, valamint a Jászság Népi Együttes és kísérőzenekaruk tagjai, továbbá a jászsági ételek ismerői és mesterszakácsai.

Ezután egy kis szomszédolás következik a kunok földjére, Cselényi László Kunok és bálványok című filmjével. Majd a neves jászsági kötődésű filmrendező, Hamza D. Ákos nagysikerű filmje: Az egy szoknya, egy nadrág kerül adásba. A Kikötő is jászsági kulturális témákkal foglalkozik, csakúgy mint a Térkép, melyben a jászok iráni gyökereiről is szót váltanak.

A Közbeszéd c. műsor is a jászokkal kapcsolatos kérdéseket boncolgat, fókuszban a redemptió, s annak hatása a híres jász öntudatra és büszkeségre. Az esti műsorok gyöngyszeme a Hamza D. Ákossal készült beszélgetés, melyben leghíresebb filmjeiből láthatók részletek. Majd következik a Dalma nővér c. film a jászárokszállási tanító-apácáról és végül az Arcélek, amely a jászfényszarui huszár-hagyományőrzést mutatja be.