Bemutatták Babucs Zoltán legújabb könyvét

Neves és kedves vendégeket köszöntött ma este Szabó Jánosné a Jászberényi Városi Könyvtár és Információs központ igazgatónője az épület kamaratermében. Bár Babucs Zoltánt jászberényi család sarjaként vendégnek titulálni kicsit túlzás, hiszen számos rendezvényen és eseményen találkozhattak, találkozhatnak vele a berényiek. A fiatal hadtörténész most Dr. Szakály Sándor és Szabó Péter társaságában érkezett haza, hogy bemutassa az érdeklődőknek legújabb könyvét.

***

Babucs Zoltán mellett Szabó Péter és Maruzs Roland jegyzi még a "Légy győzelmek tanúja" című kötetet, mely azoknak a - javarészt kecskeméti, valamint az egykori Bács-Bodrog, továbbá Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegyei illetőségű – honvédeknek kíván emléket állítani, akik Kecskemét házezredében, a 7. gyalogezredben szolgáltak és harcoltak a második világháborúban.
A kötetet a neves hadtörténész, Dr. Szakály Sándor ajánlotta a közönség figyelmébe. Kiemelte, hogy a II. világháborút követő 45 évben megbélyegezték a magyar hadsereg oroszországi hadszíntéren harcoló katonáit, kíméletlen megszállóknak állítva be őket. Ami egyrészt nem volt igaz, hiszen a könyvben is számos visszaemlékezés bizonyítja, hogy normális viszonyt építettek ki az orosz civilekkel, és csak részesei voltak egy olyan hadjáratnak, mely alól a közismert előzmények miatt nem tudott kibújni az akkori politikai vezetés.
Az is igaz, hogy emiatt a stigma miatt a rendszerváltás előtt nem is sokan beszéltek erről az időszakról, így nehéz volt pontos és teljes képet kapni az eseményekről, a hivatalos állásponttól eltérő anyagot publikálni meg végképp nem lehetett. Manapság persze már nincsenek efféle korlátok, ugyanakkor az idő múlásával egyre kevesebben vannak azok, akik hitelesen, szemtanúként tudnak beszámolni az eseményekről.

Szabó Péter illetve Babuscs Zoltán is a kutatás nehéz, ám a szerzőket sok élménnyel gazdagító folyamatát emelte ki. Az ország legeldugottabb helyeire is eljutottak, hogy lejegyezzenek egy-egy visszaemlékezést, vagy felkutassanak valami dokumentumot, tárgyi emléket vagy fotót, melyből az olvasók megismerhetik az ezred helytállását a Don menti hadműveleti területen, az 1943, januári kitörést a szovjet csapatok által körülzárt Osztrogozsszk városából, majd a visszavonulás viszontagságait. A békehelyőrségben eltöltött időszakra, az ezred és a város kapcsolatára, az 1944-ben a Kárpátokban folytatott őszi harcokra is fény derül a kötetből. Mindezek mellett megtalálható benne azon 7. gyalogosezredbeli honvédek lajstroma is, akik a 2. hadsereg Don menti hídfőcsatáiban, az 1943. januári védelmi és utóvédharcokban, illetve a visszavonulás közben haltak hősi halált.

A több mint 200 fotót is tartalmazó könyvet az érdeklődők a helyszínen megvásárolhatták és természetesen dedikáltathatták is.