Egy malomban őrölünk

Hiába vendégszeretők a Városi Könyvtár munkatársai, és hiába van hatalmas szívük, a kamaratermük bizony kicsi… Mint ahogy ez ma este is kiderült. Mi azonban egy percig sem csodálkoztunk, hogy még a folyosón is ültek, annyian voltak kíváncsiak Kiss Erika előadására. A helytörténeti jellegű írásaival mindig nagy sikert arató előadó, ma este a közeljövőben megjelenő, a jászberényi Fecske-malom történetét bemutató könyve alapján hívta múltidézésre az érdeklődőket.

Természetesen a könyv tartalmát és a család történetét nehéz lett volna egy órában végigkísérni, ám a lehetőségekhez mérten, mégis egy kerek történet bontakozott ki előttünk. A család fontosabb tagjaitól kezdve, a malom alapításán át, - a Fecske Sándor alatt, a múlt század első felében megélt virágkorig – mindenből kaptunk egy kicsit. Persze csak annyit, hogy az oldalunkat tovább furdalja a kiváncsiság és alig várjuk majd, hogy megvehessük a könyvet, melyet a szerző még nyár előtt szeretne megjelentetni.

Az tulajdonképpen hamar kiderült, hogy a Fürdő utcai malommal kapcsolatban szinte minden Jászberényinek van emléke. Az idősebbek még jól emlékeznek vagy valamelyik családtagra, vagy az egykori malom és a mellette található Fürdő ( a mai mozi) akkori épületére, melyek azért azóta alaposan megváltoztak. De sokan vannak a mai harminc-negyvenévesek között is, akiknek – ha más nem is – de gyerekkorukból még felderengenek, a belvárosból kibaktató, a hatalmas súly alatt fújtató robosztus muraközi lovak.

Természetesen szóba került a könyv apropójaként szolgáló változás is, az, hogy a malom hamarosan kiköltözik a város szélére és az épület e minőségében befejezi földi pályafutását. Jelen volt a jelenlegi tulajdonos, a malmot bő másfél évtizede üzemeltető Szatmári Zoltán is, aki mind a kutatómunkájában, mind könyv megjelentetésében segíti Kiss Erikát. Mellette azonban még nagyon sok embernek, - csúnya szóval adatközlőnek - köszöni a segítséget a szerző, hiszen emlékeikkel, dokumentumaikkal, fényképeikkel rengetegen hozzájárultak annak megszületéséhez. Amelynek persze egy fontos pillérei az előfizetők, akik anyagi támogatásukkal segíthetik a Fecske-malom történetének megjelenését. Bevallom, nem sajnálatos módon nem faggattam ki a szerzőt, hol lehet ezt megtenni, de szerintem aki a Városi Könyvtárban érdeklődik, biztosan útbaigazítást kap.

A könyvnek tehát látatlanban is ott a helye a polcokon, a többi helytörténeti mű mellett, e tekintetben biztos, hogy sokan egyetértünk. Úgyis mondhatnám: egy malomban őrölünk.