Miért szűnik meg Jászberényben a felnőtt labdarúgás? (Sajtóközlemény)
Az elmúlt napokban számos hír, tudósítás jelent meg a Jász Sport FC NB III-as felnőtt csapatának sorsáról. Mi, a Jász Sport FC tulajdonosai mindaddig nem kívántuk a nyilvánosságot a történésekről tájékoztatni, amíg a tárgyalások be nem fejeződtek, a csapat sorsa végleg el nem dőlt. Nos, 2011. március 7-én lezárult egy 105 éves sorozat a jászberényi felnőtt labdarúgás életében. Az elmúlt közel három és egynegyed évet, amióta mi szerepet vállaltunk Jászberény felnőtt labdarúgásában, az alábbi közleményben foglaljuk össze, hogy mindenki eldönthesse: Miért szűnik meg Jászberényben a felnőtt labdarúgócsapat.
A Jászberényi SE felnőtt labdarúgásának irányítását 2008 februárjában vettük át. Az ok elég prózai volt: az Aprítógépgyár privatizációja során elveszítette az önkormányzat mellett másik főtámogatóját a berényi foci. Az előző vezetés a 10 milliós támogatás kiesése miatt vissza akart lépni menet közben az NB II-es bajnokságtól, ám mi ketten és Tóth János, valamint a JSE ügyvezető elnöke, Kun Ágnes a bajnokság folytatása mellett döntöttünk. Tettük ezt úgy, hogy nem tudtuk, a város vezetése és a szponzorok a csapat mellé állnak. Nehéz és küzdelmes munka volt, de sikerült a bennmaradást kiharcolni. Ezúton is köszönjük a támogatást a város akkori vezetőinek, Gedei Józsefnek, Szántai Tibornak, valamint a Coop Star Zrt.-nek, a Trend Kft.-nek és a Jász-Plasztik Kft.-n ek.
A 2008/2009-es bajnoki szezont nehezen tudtuk elkezdeni, mert a JSE akkori elnöke – Tamás Zoltán – nem akarta aláírni az induláshoz szükséges papírokat. Oka volt ennek az is, hogy a város vezetésének többsége szerette volna elérni, hogy a felnőtt labdarúgó csapatot kft. működtesse tovább. Nagy kapkodás közepette végül sikerült egy miskolci befektető csoportot találni, amely vállalta az NB II-es csapat működtetését. Ugyanakkor a város vezetéséből voltak, akik nem jó szemmel nézték, s gátolták is az ilyen irányú működést. Ennek köszönhetően a szponzori csoport kihátrált a csapat mögül, a fizetések elmaradtak, a csőd közelébe került a felnőtt labdarúgás. Bár az első félév így meglehetősen dicstelenül telt, a csapat várakozáson felül szerepelt, ám a szponzorok a rendezetlen helyzet miatt elfordultak az együttestől. Az év végére a kassza ismét üres volt, s így több olyan játékos távozott, aki felé tartozása volt a szakosztálynak.
A 2008/2009-es szezon második felét már a Jász Sport FC folytatta, mivel az egyesület és a város vezetése is egyetértett abban, hogy a felnőtt labdarúgás kft. formában működjön tovább, míg az utánpótlás szakág a JSE-nél maradt. A kft. alapító okiratában tulajdonosként mi ketten, valamint a Jászberényi SE szerepelt. Mi 20-20 , a JSE 10 szavazattal rendelkezett, s ennek megfelelően, arányosan kellett az alapításhoz szükséges 500 ezer forintot a tulajdonosoknak befizetnie. Nos, a valóság az, hogy a Jászberényi SE a mai napig nem teljesítette fizetési kötelezettségét...
A JSE utánpótlás szakágával meg kellett egyeznünk abban, hogy biztosítják a felnőtt csapat szerepeltetéséhez előírt utánpótlás csapatok bajnokságokban való részvételét. A csökkenő önkormányzati támogatás és a tervezett szponzori bevételek elmaradása miatt jelzálog hitelt kellett felvennünk, hogy a bajnokságot be tudjuk fejezni. Ilyen körülmények között egyetlen ponton múlott, hogy csapatunk nem maradt benn az NB II-ben.
A 2009/2010-es szezon előtt az utánpótlás szakág azzal az igénnyel lépett fel, hogy a kft. 2 millió forinttal támogassa az utánpótlás együttesek bajnoki szereplését. Magyarul, az önkormányzattól kapott támogatásból ennyit adjunk át nekik, amikor ők kiemelt városi támogatásban részesültek. Számunkra hihetetlen volt, de a város vezetése közül többen ezt is támogatták. Közben a felnőtt csapat kerete alaposan megváltozott. Igyekeztünk minél több jászberényi, jászsági fiatalnak lehetőséget biztosítani, hogy az NB III-as bajnokságban való szereplés költségeit csökkentsük. Ez a szezon több mint 25 millió forintba került, melyhez az önkormányzattól kaptunk 10 millió forintos támogatást. A bajnoki év a viták és ellenségeskedés légkörében zajlott, ami az az utánpótlás szakág vezetőinek volt köszönhető. Mindezek azt eredményezték, hogy csapatunk a 8. helyet szerezte meg, mellyel közel sem voltunk elégedettek. Pozitívumként értékeltük, hogy a bajnokságot adósság nélkül fejeztük be.
A 2010/2011-es bajnoki szezonban az NB III Alföld-csoportjába került besorolásra a Jász Sport FC. Az utazási és étkezési költségek ezzel mintegy 1,2 millió forinttal növekedtek. Az utánpótlás szakág ezúttal is előállt új igénnyel: a kettős játékengedéllyel rendelkező fiatal játékosok csak abban az esetben szerepelhetnek a felnőtteknél, ha pénzt kapnak. Végül abba is belementünk, hogy a kettős játékengedéllyel rendelkező fiatal 5 ezer forintos támogatást kapott minden olyan találkozó után, ahol pályára lépett. Az őszi szezonunk felemásra sikeredett, mert a tervezett 22 helyett csak 18 pontot szereztünk. Ekkor már a 20 fős játékoskeretünkben 16 olyan játékos volt, aki jászsági kötődéssel rendelkezik. Az év végén, 2010 augusztusában azzal a kérelemmel fordultunk az önkormányzathoz, hogy 2,5 millió forintos többlettámogatást biztosítson számunkra. Ezen ügy kapcsán egyik ügyvezetőnk (Molnár Ferenc) tárgyalt Juhász Dániel alpolgármesterrel, Tamás Zoltánnal és Hajnal Nagy Gáborral, s bár ők segítséget ígértek, hogy az év végéig a támogatást megkapjuk, az a mai napig nem történt meg.
A 2011-es esztendő is „jól” kezdődött számunkra, hiszen a Jászberényi SE és az utánpótlás szakág képviselőjének aláírásával levelet kaptunk, miszerint a 2011. június 30-ig szóló együttműködési szerződést felmondják. Erre január 15-ig volt lehetőségük, s a levelet január 12-én írták alá. Azaz a hamu alatt már izzott a parázs, valakik tudatosan készültek valamire. Hogy mire? A Jász Sport FC ellehetetlenítésére, a jászberényi felnőtt labdarúgás tönkretételére. Ekkor még azt sem tudtuk, hogy az önkormányzat ebben az esztendőben mennyivel támogatja a labdarúgást, a felnőtt, illetve az utánpótlás szakágat. A kialakult helyzetre való tekintettel felajánlottuk az önkormányzatnak, hogy vásárolja meg a csapatot működtető kft.-t az NB III-ban való szereplés jogával együtt. Erre az ajánlatunkra a mai napig nem érkezett válasz...
Közben jöttek-mentek a hírek, s abban bíztunk, hogy ezek közül az bizonyul igaznak, miszerint a felnőtt és az utánpótlás szakág is 6-6 millió forintos támogatást kap erre az évre. Sajnos csak mi reméltük ezt. Természetesen a játékosok elkezdték a felkészülést a tavaszi bajnoki szezonra, s ők nem sokat tudtak a háttérben folyó egyeztetésekről. Az idei évre 36 millió forintos költségvetést terveztünk, annak reményében is, hogy ősszel akár az NB II-es szereplés is benne lesz a pakliban. Ez azért lenne fontos, mert a tervezett látványsport törvény alapján öt sportágban, köztük a labdarúgásban is az első- és másodosztályú klubok részesülhetnek a társasági adóból támogatásban. A gazdasági válság természetesen bennünket is elért, s amikor kiderült, hogy az önkormányzat az idei évre összesen 2 millió (!) forintos támogatásban kívánja részesíteni a Jász Sport FC Kft.-t, számunkra egyértelművé vált, hogy valakik a felnőtt labdarúgás „halálát” kívánják Jászberényben. Ebből 1 millió forintot kaptunk volna a teljes tavaszi szezonra, s annyit, amennyi ehhez még a bajnokság befejezéséhez szükséges lenne, már nem tudunk felvállalni. Az idő rövidsége miatt pedig egyik napról a másikra lehetetlen olyan támogatót találni, aki azonnal a jászberényi felnőtt foci mellé áll. Különösen abban a helyzetben, amikor az önkormányzat így áll a felnőtt labdarúgáshoz. Talán érdemes lett volna a város vezetőinek tájékozódni arról, hogy más, Jászberénynél kisebb települések milyen összeggel támogatják NB III-ban szereplő labdarúgócsapatukat...
A polgármester úrral történt utolsó egyeztetésünk során Szabó Tamás kerek perec kijelentette, a döntést erkölcsileg is felvállalja, Jászberénynek a megyei másodosztályú felnőtt labdarúgás is jó. Egy 105 évet megélt sportág ellehetetlenülését okozta az önkormányzat döntése. Talán a döntéshozók bele sem gondoltak, hogy milyen sok neves játékos került ki Jászberényből. Elég, ha az olimpiai bajnok Sárközi István nevét említjük, aki örökre beírta nevét a magyar sport aranykönyvébe. Talán a döntéshozók arra sem gondoltak, hogy felnőtt csapat nélkül mi lesz az utánpótlással. Mi mindenképpen azt szerettük volna, hogy megfelelő támogatással csapatunk fejezze be az NB III-as bajnokságot. Az pedig, hogy a város ősztől melyik osztályban, milyen csapatot kíván indítani, legyen a városvezetés dolga.
Így számunkra nem maradt más megoldás, mint a kft. működtetésének szüneteltetése, ami azt is jelenti, hogy a Jász Sport FC együttese a tavaszi szezonban nem tud pályára lépni, nem tudja befejezni a bajnokság. No meg azt is, hogy Jászberényben fél évre biztosan szünetel a felnőtt labdarúgás, hogy azután a folytatás a város vezetésének megfelelő megyei másodosztályban történjék...
Három és egynegyed év küzdelme után, ebben a helyzetben sajnos nem tehettünk mást. Az utolsó pillanatig bíztunk abban, hogy olyan megoldás születik, amely lehetőséget biztosít nekünk vagy más tulajdonosnak arra, hogy a Jász Sport FC csapata tisztességgel befejezhesse a 2010/2011-es bajnoki szezont. Mások viszont másként gondolták, s ők voltak az erősebbek.
Ezúton is köszönjük mindazok támogatását, akik munkánkat az elmúlt időszakban segítették.
Jászberény, 2011. március 8.
Molnár Ferenc és Váczi Gyula
a Jász Sport FC tulajdonosai
- A hozzászóláshoz belépés szükséges