220 ezer halott egy év alatt
Az elmúlt évben 750 komolyabb katasztrófa történt, ezek 200 milliárd dolláros kárt okoztak. A szakértők szerint a természeti csapásokat tekintve 2008 megdöntötte a negatív rekordokat. Több mint 220 ezren haltak meg tavaly, mert rájuk omlott a föld vagy elsodorta őket a hömpölygő ár.
A biztosítási szakma is összegezte a 2008-as esztendőt. Megrázó képet kaptak. A világ második legjelentősebb viszontbiztosítója, a bajorországi Munich Re szerint a természeti csapások 200 milliárd dollár kárt okozott. Bár a katasztrófák száma az előző évi 960-hoz képest 750-re csökkent, ennek ellenére a német biztosító szerint fennállása óta az egyik legpusztítóbb év volt a tavalyi.
A cég elemzői 2008-at mind az anyagi kár, mind pedig a katasztrófák nagyságát tekintve a a 2004-es évhez hasonlítják. A Dél-Ázsián végigsöpört cunami milliók életét vette el vagy tette pokollá. Csak Indonéziában 168 ezer ember halt meg.
Különösen nagy veszteségeket okozott emberéletekben és a pénzügyek terén a tropikus ciklonok sorozata, valamint a délnyugat-kínai, szecsuani földrengés májusban. Akkor megközelítően 69 000 ember vesztette életét, 368 545 ember megsérült, 18 830 ember pedig eltűnt, a végső összesítés tanúsága szerint.
A nagyságrendek érzékeltetésére egy adat: a természeti katasztrófák a XX. században közel 4 millió áldozatot követeltek.
Hat megrendítő tény
Földünkön a klímaváltozás és az emberi tevékenység következtében helyenként a folyók kiszáradása, máshol a tengerszint emelkedés okoz gondokat. Néhány fontosabb változást csokorba szedett a The Times világatlasza, amelyet minden évben frissítenek szerkesztői. Idén mintegy fél tucat komoly változást kellett megjeleníteni a térképeken.
– a közép-ázsiai Aral-tó 1967-es állapotához képestvizének 75%-át elveszítette
– a Holt-tenger vize 25 méterrel lett alacsonyabb, mint 50 évvel ezelőtt
– az afrikai Csád tónak 1963 óta 95%-a tűnt el
– a Rio Grande, a Sárga-folyó, a Colorado és a Tigris egyes szakaszai nyaranta teljesen kiszáradnak, az év bizonyos részében pedig vizük nem éri el a tengert
– a térképeken újra kellett rajzolni Bangladesh tengerpartját, miután a heves esőzések és az emelkedő tengerszint miatt a partszakaszokat elöntötte a tenger
– a csendes-óceáni Kiribati, Tokelau, Tuvalu, Vanuatu és a Marshall-szigetek a tengerszint emelkedése miatt komoly veszélybe kerültek.(www.zoom.hu - Szarvas Zsolt)