Laár András: Isten vicces figura
Zenész (KFT), humorista (L'art pour l'art Társulat), buddhista.
Együttesének új lemezét harmincezer példányban terjesztette, ingyen. Laár András nem adakozó kedvből, hanem egy új üzleti modell részeként tette meg a magyar zeneiparban szokatlan lépést. A Tankcsapdától sokat tanult, az emberiségnek szerinte még nem nőtt be a feje lágya, de nem baj, hiszen a földi lét úgyis csak egy állomás. Interjú Laár Andrással.
***
– Miért jó Magyarországon ingyenlemezt készíteni?
– Pénzért ma már a lemezt nem veszik meg. A legutóbbi két KFT-lemezből körülbelül ezer példány fogyott el, a bekerülési költség sem térült meg. A lemezipar alapjaiban megrendült, ugyanakkor a zenekarnak működnie kell, új dalokat készítenie. A konstrukció, amelyet Márton Andris – a KFT zenekar dobosa, egyben menedzsere – kitalált, azt eredményezte, hogy az emberiség egy része tud rólunk. A lemez egy ingyenes programajánló mellékleteként harmincezer példányban jött ki, és hamar elkapkodták. Jó módszer ez, ingyen kell kiadni, nincs mese. Lehet, hogy a következőt már mp3 formában hozzuk ki, ingyen letölthető módon.
– Gondolja, hogy ezt a módszert mások is alkalmazni fogják?
– Valamiféle üzleti konstrukció kerekedett ki belőle, ami mindenkinek jó valamiképpen. A Pesti Est és a szponzorok úgy látták, hogy ez nekik is reklám. Nem a zenekar pénzén született a lemez. Szerintem előbb-utóbb kitalálnak valami hasonlót más zenekarok is, biztos, hogy rájönnek: nincs értelme pénzért árusítani a lemezeiket.
– Magával a lemezzel mi volt a szándék? Van-e új csapásirány?
– Van. A zenekarban felütötte a fejét egy megújulási törekvés a fesztiváltapasztalatokból kiindulva. Olyan műsort állítottunk össze, ahol erőteljesebb, rockosabb a hangzás, a régi számok közül is ilyeneket választottunk ki. Nekünk is jobban esik ilyen közegben dinamikusabban játszani. Sokat beszélgettünk arról, milyen irányba menjünk zeneileg, és egységesen azt gondoltuk, hogy jól áll a zenekarnak ez a letisztultabb hangzás.
Nyáron felkértek, hogy dolgozzunk fel egy Tankcsapda-dalt. Bevallom, előtte nem ismertük a zenekart, nem tudtuk pontosan, milyen zenét játszanak, meg kellett hallgatni egy csomó számot. A Rió című dal KFT-s változata készült el végül, olyan lüktetést tettünk alá, ami ránk jellemző. Akkor vetődött fel bennünk, hogy voltaképpen a saját dalainkat is feldolgozhatnánk, áthangszerelhetnénk. Mindjárt elő is szedtük a Bábu vagy című számot.
A Tankcsapda új utakat nyitott nekünk, nem pontosan a zenekar, hanem a feladat. És úgy gondolom, hogy ez az anyagunk népszerűbb lesz, mint az elmúlt kettő. Finomabb számokat nem jó játszani koncerten, ahol kisebb a tudati éberségi szint, nem is lehet, nem is kell filozófiát átadni. Mulattatni kell az embereket, a saját szórakoztatási igényüket eltalálni és fokozni. A lírai, filozofikus dalok rendre kimaradtak a koncertjeinkből.
– A három Laár András, a humorista, a zenész és a buddhista hogyan fér meg egymással?
– Egyszerűen: nem lennék egységben, ha nem csinálnám mindegyiket. Mélyen, és folyamatosan kapcsolatban állok Istennel. Ez több mint vallásosság, mert nekem mindegy, hogy milyen vallás keretein belül történik mindez. A spirituális erőt szeretem érezni, ami kitölti a világot. Ehhez hozzátartoznak a szellemi gyakorlatok, mint a jóga, a meditáció. Ha nem csinálnám őket, nem lennék ilyen energikus. De nem szeretem a szenteskedést, az ájtatoskodást. A malaszttal teljes dolgokat nem tartom hitelesnek. Persze az istenélmény okozhat átszellemültséget, meghatottságot.
Ugyanakkor a humor nagyon fontos. Isten vicces figura, konkrétan viccel az emberekkel, például azzal, aki sétál, és nagyon el van szállva magától, azt gondolja, hogy hű, de jó fej vagyok, fantasztikus dolgokat hoztam létre, majd ebben a pillanatban beveri a fejét az ajtófélfába, na nem túlságosan, csak egy kicsit.
Minden létező dolog az Úrnak a teremtménye, Charlie Chaplin, Karinthy Frigyes, Mr. Bean Isten tudatából származnak. Isten okos, szellemes, profi és barátságos. A zene pedig úgy jön a képbe, hogy a legeslegjobb kapcsolat az éggel maga a hangzás. Ugyanolyan tonalitások, felhangok alakulnak ki a világ különböző részein, ez egy kódolt szabályszerűség. Ha az ember létraként fogja fel a zenét, akkor közvetlen kapcsolat van a legfelső forráshoz. Innen lehet energiát meríteni. Létrehoztam négy éve a Tündér Tantra Kört, ahol rendszeresen hindi, illetve szanszkrit nyelven bhajanokat éneklünk. Ezek a hindu énekek igen erősen gyógyító hatásúak. Arra valók, hogy isteni erőket idézzenek meg.
– Ha tényleg minden emberben ott az isteni erő, miért nem veszik észre?
– Mert nem érdekli őket. Az anyagvilág azért jött létre, ahogy én tudom, hogy azok a lények, akik megirigyelték Istentől azt a képességet, hogy ő teremtő, kapjanak teret. Ezért adta az anyagot az ember alá, hogy ott tocsogjon a játszótéren. Mindenki a saját akaratából van itt. Minden lény egy akarat. Itt van például a giliszta. Ő azt akarja, hogy nyeljen és nyeljen. Az ember már komplexebb lény, több szándékot tud megtestesíteni. Több egyén ott tart mostani emberlétében, hogy csupán érzékszerveit akarja használni. Esze ágában sincs neki kiemelkedni, örül annak, hogy meg lehet gazdagodni.
– Az rossz út?
– Nincs rossz út. Mindenkinek megvan a saját fejlődési útja. Végig kell járni. Persze fontos a saját álláspont, de senkit nem kell rávenni semmire. Sokkal szebb lenne a világ, ha nem lenne gyűlölet.
– Van olyan ember, aki szebbé szeretné tenni a világot?
– Léteznek olyan bolygók a világegyetemben, ahol sokkal magasabb szinten élnek az emberek. A Föld csak egy állomás, csomó bolygó van még különböző dimenziókban. Szent emberek már nem fognak itt megszületni. Már megtették itt a dolgukat. Mindazok, akik kijárták itt az iskolát, mennek a következő osztályba.
Megfigyeltük gondolkodó barátaimmal, hogy a Földön az összes mostani probléma kezdettől fogva megvolt: irigység, hatalom- és birtoklási vágy. A játszmák az ó-, a közép- és az újkorban is ugyanazok. Az itteni emberek feje lágya nem nőtt be. Azt hinnénk, ahogy halad az idő, úgy oldódnak meg a problémák. De nem így van. Pedig a jóga vagy a Biblia magába foglalja, hogy hogyan lehet továbblépni. Minden tudás itt van.
– Mely eszközzel lehet jobban felhívni az emberek figyelmét arra, hogy a mostani helyzet rossz? A humorral, amely nevetségessé teszi őket vagy a buddhizmussal, ami arra nevel, hogy nézz magadba?
– Mindenképpen a buddhizmussal, ami gyökerénél fogja meg a problémát. De nem is szűkíteném ezt a buddhizmusra. Ott a jóga, ami vallás fölötti dolog: egyetemes tudomány és művészet egyben. Arról szól, hogy az ember belülről teremti a világát, ő hozza létre maga körül, tapasztalatok által. Ez nagyon fontos tudás, de nem érdekel senkit.
A humor és konkrétan a L’art pour l’art viszont vonzza az embereket. Sokkal inkább a felszínen kapar, mint a buddhizmus, de olyan mélyre mutat, hogy eljuthat odáig. Nincs ellentmondás. Ugyanúgy az ürességről szól, a kipukkaszthatóságot mutatja be. Ha valaki az abszurd humoron át felismeri, hogy a dolgok szubjektívek, rájön, hogy lehet teremteni olyan tapasztalati világot, ahol rend van. ( www.zoom.hu -Zsoldos Alexandra)