Néptáncversenyek országszerte

Az elmúlt szombat igazán bővelkedett néptáncversenyekben. Karcagon a XIII. Jászkun Világ 2011 döntőjében két csoportunk, Budapesten a XIV. "Tedd Ki a Pontot" Nemzetközi Legényesversenyen két fiunk, míg Isaszegen a Fülöp Ferenc Hagyományőrző Szólótáncfesztiválon négy pár táncosunk képviselte a jászberényi néptánc műhely különböző korosztályait, a gyermekektől kezdve egészen a hagyományőrzőkig.

A XIII. Jászkun Világ Gyermek és Ifjúsági Művészeti Szemle idén is megmozgatta a különböző művészeti ágak szólistáit, csoportjait megyénkben. A három elődöntő helyszínén 1000 résztvevő, 131 produkcióval versengett a döntőbe jutásért.
A Karcagon megrendezésre került döntőbe 50 produkció került be, melyből a Borbolya Gyermek (felkészítő tanáruk Szűcsné Urbán Mária és Szűcs Gábor), és a Gerendás Ifjúsági Kamara (csoport vezetőjük: Kocsán László) együttes képviselte a jászberényi Viganó Alapfokú Művészetoktatási Intézményt. A vendégeket Kovács Szilvia Karcag város alpolgármestere köszöntötte, a döntőt pedig Kovács Sándor, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke nyitotta meg.

Az 50 bemutatásra került produkció közül 9 volt kizárólag néptáncbemutató. A bemutatott előadások alapján a szakmai zsűri összesen 25, a legnagyobb elismerést jelentő, Nívódíjat adott ki. Nívódíjat kapott a Gerendás Kamara együttes is. Az együttes 2010-ben a jelenlegi felállásában Galagonya Betyárok néven alakult, és meg is nyerték Flaszter kategóriában Jászkiséren, a tavalyi Pendzsom Folk Fesztivál fődíját. Idén a négy fiú mellé lányok is érkeztek, nevet változtattak, folytatták tovább a táncok elsajátítását. A Művészeti Szemle döntőjében küküllő-menti férfitáncokat táncoltak. Az együttes tagjai, kik Jászberénybe „táncolták” a Nívódíjat: Hamar Zsolt, Kis Richárd, Nagy Valter és Varga Márk.

Mindeközben Budapesti Művelődési Központban zajlott a "Tedd Ki a Pontot" elnevezésű XIV. Nemzetközi Legényesverseny selejtezője. A versenyre 38 legény nevezett, kötelező anyag idén a magyarvistai legényes volt. A jászberényi Jártató Táncegyüttesből Farkas Mátyás, a Jászság Népi Együttest képviselve Balogh Károly indult ezen, a legények számára nagy kihívást jelentő versenyen. 19 táncos jutott a döntőbe, és legjobb 19 legényes táncos között, a szakmai zsűri döntése alapján, ott volt Balogh Károly is.

A Fülöp Ferenc-díjat kétévente nyújtja át a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség a versenyen kiemelkedő tudást mutató szólistáknak. Ez a díj a hagyományőrző táncosok legrangosabb elismerése. Mi sem mutatja ezt jobban, mint az a tény, hogy Rábaköztől, a Felvidéken át Kalocsáig az ország egész területéről, még a határainkon túli magyar területekről is érkeztek táncosok Isaszegre.
Az isaszegi versenyen indult jászberényi hagyományőrzők.  (Balról-jobbra: Szász Anita, Durucz István, Jánosi Irén, Pélyi András, Végvári Vilmosné, Pesti Lászlóné, Hlavacskáné Bathó Katalin, Hlavacska Adrián) Fotó: Mucsi GyulaAz isaszegi versenyen indult jászberényi hagyományőrzők. (Balról-jobbra: Szász Anita, Durucz István, Jánosi Irén, Pélyi András, Végvári Vilmosné, Pesti Lászlóné, Hlavacskáné Bathó Katalin, Hlavacska Adrián) Fotó: Mucsi Gyula

Jászberényből 4 pár készült fel jászsági táncával megmérettetni magát a versenyen, a Jászberényi Hagyományőrző Együttest képviselve. Felkészítő tanáraik Kocsánné Kuli Orsolya és Kocsán László voltak, kik 2000-ben kapták meg elsőként jászsági táncukkal a Fülöp Ferenc Díjat. Azóta jászsági hagyományőrző nem vett részt ezen a versenyen, és mindannyian nagyon bíztunk benne, hogy most, 11 év elteltével ismét lesz olyan párosunk, aki megkapja ezt az elismerést. Közel 80 hagyományőrző próbálta táncával elvarázsolni a zsűrit a díj reményében, de mindez csak 26 táncosnak sikerült. A jászberényi hagyományőrzők gyönyörűen megállták a helyüket a versenyben és a legnagyobb örömünkre Hlavacska Adrián és felesége Bathó Katalin jászsági táncukkal, kiérdemelték a Fülöp Ferenc Díjat.

Elismerés ez számukra, elismerés ez a Jászberényi Hagyományőrző Együttes munkájának egyaránt. A szakmai zsűri minden jászberényi hagyományőrző táncát megdicsérte, megemlítette a hibákat, örültek, hogy a jászság nagyszerű hagyományőrző táncosokkal képviseltette magát, és kiemelte a Kocsán házaspár munkáját a jászsági hagyományőrzés terén.
(Aki több képet szeretne megnézni a versenyről, kattintson a hagyományőrző együttes honlapjára: http://jaszhagyom.blogger.hu/2011/01/25/fotok)

Az alkalmat megragadva javasoltam a versenyt rendező Muharay Szövetség elnökségének, hogy 2013-ban Jászberény szívesen adna helyt ennek a rangos rendezvénynek. Vagy a Jászság Népi Együttes új székháza, vagy a Malom-Film-Színház remek helyszínt biztosíthatna számára. Felvetésemet megköszönték, és nem zárkóztak el, mint mondták, számon tartják Jászberényt, mint lehetséges helyszínt.
Összességében nagyon eredményes, a különböző szakmai zsűrik által elismert, díjazott, szép szombatot tudhatnak magukénak táncosaink. Megyei és országos díjakat hozva városunkba, vittük Jászberény jó hírét az országban.