Egyszerűbbé válhat a milliós fájdalomdíjak kifizetése
A bíróságok kiiktatásával végződhet számos, rendőri túlkapás miatt kezdeményezett kártérítési ügy.
A 2006 őszén bántalmazott embereknek járó pénzről több esetben hajlandó alkudozni a rendőrség, az utcai harcok legsúlyosabb sérültjei közé tartozó két kilőtt szemű férfinak nemrégiben 4-, illetve 5 millió forintot adtak, a perek azonban folytatódnak.
Kilőtt szem 1
Több, rendőri túlkapás miatt indított büntetőeljárást is peren kívüli egyezség vagy részegyezség követhet, aminek eredményeképp akár újabb milliós kártérítéseket fizethet ki a hatóság a 2006-os zavargások sérültjeinek.
Az Index értesülése szerint az összecsapások egyik legsúlyosabb sérültje, Nagy László december közepén négymillió forint nem vagyoni kártérítést kapott a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) utódaként létrehozott Készenléti Rendőrségtől.
A férfit 2006. október 23-án gumilövedék találta el bal szemén. Az egyik rendőr által 15-20 méterről, célzottan fejre leadott lövés következtében Nagy László fél szemére megvakult, térlátását elvesztette, így korábbi építőipari munkáját sem tudja már végezni. A sérülése előtt nyílászáró-beépítő szakmunkásként dolgozó férfit állásából elbocsátották. Nagy László a Fidesz Astoriánál tartott gyűléséről próbált hazajutni, de a rendőrroham beszorította a Dob utcába, ahol végül meglőtték. A férfit utóbb semmiféle törvénytelen cselekedettel nem gyanúsították.
Túlzás?
A bántalmazása miatt indult nyomozást a Budapesti Nyomozó Ügyészség 2007-ben megszüntette, mert a vizsgálat során nem lehetett azonosítani a lövést leadó Rebiszes rendőrt, azt azonban a hatóság megállapította, hogy a sérülést kétséget kizáró módon a gumilövedék okozta.
A sértett ügyvédje, Magyar István az Indexnek azt nyilatkozta, a Készenléti Rendőrség jogelődje, a Rebisz Nagy László 2007 elején előterjesztett kártérítési igényét teljes egészében elutasította. Csak azután kezdődtek meg az egyeztetések, hogy Papp Károly dandártábornok lett a szervezet parancsnoka.
Nagy László összesen 15 millió forint nem vagyoni kártérítést és életjáradékot kért, de amint Pekó János sajtóreferens a Zoomnak elmondta, a Készenléti Rendőrség túlzottnak találta az összeget. A rendőrség és a bántalmazott férfi peren kívüli részegyezsége szerint a Készenléti Rendőrség 4 millió forintot és annak kétéves kamatait fizette ki a férfinak, összesen 4 és fél millió forintot. Nagy László azonban ezt az összeget továbbra is kevésnek találja, ezért perre megy az életjáradékért valamint a teljes igényelt összegért.
A készenléti rendőrség sajtóreferense szerint a megállapodás eredményeképp kifizetett összeggel egyértelműen elismerték kártérítési felelősségüket. A peren kívüli részegyezség egyik értelme lehet, hogy egy későbbi esetleges elmarasztaló ítéletet követően csak a négymillió fölötti összeg után kellene kamatot fizetni. Pekó János hozzátette, a Nagy Lászlóék által ígért per kimenetele szempontjából sem elhanyagolható, hogy a sértett már kapott kártérítést a rendőrségtől. A sajtóreferens szerint a kifizetést indokolta az is, hogy a készenléti rendőrség „enyhíteni akarta a sértett fájdalmát”.
A Rebisz utódjaként működő szervezet képviselője elmondta, más hasonló ügyek is folyamatban vannak, amelyekben a készenléti rendőrség hajlandó peren kívüli egyezségre, illetve részegyezségre.
Kilőtt szem 2
A több, rendőri túlkapások miatt megsérült ember ügyét is képviselő Helsinki Bizottság részéről a Zoomnak elmondták, hogy a közeljövőben két esetben kezdeményezik a rendőrségnél a peren kívüli megállapodást. A 2006 szeptemberében ártatlanul őrizetbe vett, majd a rendőrségen megvert Ángel Mendoza perui állampolgár, valamint a hatósági bántalmazás miatt gerinctörést szenvedett Török Imre ügyében a jogvédő szervezet néhány héten belül megkeresi a rendőrséget.
A Helsinki Bizottság nem tartja túlzottnak a maradandó sérüléseket szenvedett Nagy László 15 millió forintos igényét, de hogy az ő ügyfeleik milyen összegű kártérítést kérnek majd, egyelőre nem tudták megmondani. Az valószínű, hogy a sértettek milliós nagyságrendű igénnyel lépnek majd fel.
A 2006-os rendőri túlkapások miatt ugyancsak több civil érdekében eljáró Nemzeti Jogvédő Alapítvány (NJA) szintén él a peren kívüli megállapodás lehetőségével. Az NJA korábbi közlése szerint az általuk képviselt Csorba Attila, akinek a 2006-os összecsapások során szintén kilőtték az egyik szemét, már január első felében peren kívüli részegyezséget kötött a Készenléti Rendőrséggel. A súlyosan sérült férfi 5 millió forintot kapott kártérítésként, és további 10 millió forintot peres úton próbál behajtani.
A kevésbé súlyosan bántalmazott civilek esetei kapcsán az NJA ügyvédje, Gaudi-Nagy Tamás még tavaly ősszel arról is beszámolt a Magyar Nemzetnek, hogy szeptemberben részegyezség alapján egymillió forint kártalanítást kapott egy ártatlanul letartóztatott fiatalember, aki bírósági úton további hárommillió forintot akar kiharcolni.
A leghíresebb sérült
A rendőri túlkapások miatt több tucat kártalanítási per indult a rendőrség, illetve az állam ellen, amelyek közül több esetben született már ítélet. Rácz Attilának, a Budapest Főváros Levéltára főosztályvezető-helyettesének januárban 1 millió 200 ezer forintos kártérítést ítélt meg első fokon a Pesti Központi Kerületi Bíróság. A férfit a tévészékház ostroma utáni tüntetések során vették őrizetbe, mint később kiderült, jogtalanul, és megverték nem csak az utcán, hanem a rendőrségen is.
A 2006-os rendőri tömegoszlatások egyik legismertebb elszenvedője Révész Máriusz fideszes országgyűlési képviselő, akit október 23-án vertek meg a rendőrök. A politikusnak eltört a lapockája, a testén és a fején zúzódásokat szenvedett. Futó Barnabás, a képviselő ügyvédje a Zoomnak elmondta, arra számít, hogy legkésőbb néhány héten belül kitűzik a büntetőügy első tárgyalási napját. A perben három rendőrt vádolnak Révész Máriusz bántalmazásával.
Futó azt is közölte, egy esetleges kártérítésről kötendő, polgári peren kívüli egyezség terve még nem vetődött fel ügyfele részéről. (www.zoom.hu)