Nyitva a Meseváros a Kossuth téren
A látogatók emellett karácsonyi szokásokkal ismerkedhetnek, és megkóstolhatják a téli, karácsonyi időszak jellegzetes ételeit és italait.
A december 21-ig tartó rendezvénysorozat hétköznapokon 12.00 és 20.00 óra között (a Mikulásház 14.00 és 20.00 óra között), hétvégente pedig 10.00 és 20.00 óra között tart majd nyitva.
A Meseváros központi látványossága idén is a Mikulásház, ahol a gyerekek mesék hangulatát idéző környezetben találkozhatnak a magyar Mikulással. A Mikulás munkáját idén hétvégenként több órán át jelnyelvi tolmács is segíti. A nála vendégeskedő gyerekek idén szaloncukrot és üdvözlőkártyát kapnak ajándékba.
A téren ismét felállították az Ország Karácsonyfáját – egy körülbelül 90 éves, s a tavalyinál mintegy 5 méterrel magasabb lucfenyőt, mely idáig a Bükk-fennsíkon állt, s melynek törzse közel egy méter vastag, lombozata az alsó ágaknál 8 méter átmérőjű. A 18 méter magas fenyőfát ebben az évben az Északerdő Zrt. ajánlotta fel. A hozzávetőleg 2 tonnás lucfenyőt december 2-án délelőtt vágták ki az erdészet szakemberei, elszállítását a Honvédség egy műszaki dandárjának tagjai végezték. A biztonságos szállítás érdekében Budapest határáig az Országos Rendőrfőkapitányság, onnan a Kossuth térre pedig a Budapesti Rendőrfőkapitányság járművei kísérték. Az Ország Karácsonyfája december 3-án a hajnali órákban érkezett meg a Parlament elé, ahol a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság, valamint Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szakembereinek segítségével került méltó helyére, s kapta meg ünnepi díszeit: egy 1800 méteres, 19 ezer darab izzóból álló izzósort, és több mint ezer bordó és arany gömbdíszt. A fa szállításának és díszítésének munkájában a közreműködő szervezetek több mint 100 munkatársa segített.
Az Ország Karácsonyfájának fényei december 6-án este, az Ország Karácsonya – Meseváros rendezvénysorozat megnyitóján gyúlnak fel. Az ünnepségen 17 órakor a magyar Mikuláshoz csatlakozik lappföldi kollégája, a Joulupukki is. A két Mikulás egy Mikulás-egyezmény aláírását követően gyerekekkel közösen kapcsolja fel az Ország Karácsonyfájának fényeit 17.20 órakor. Az eseményre – a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége révén – siket gyerekek is meghívást kaptak, számukra a két Mikulás szavait és a dalokat folyamatosan jeltolmács fordítja majd. A gyerekek ezt követően a téren válthatnak néhány szót, és fotózkodhatnak mindkét Mikulással. A megnyitót a Fővárosi Tűzoltóparancsnokság zenekara kíséri, valamint fellép a Budapesti Énekes Iskola Gyermekkórusa. A nyitóhétvégén (december 6-án és 7-én) emellett naponta kétszer, 11:00 és 15:00 órától Kemény Henrik bábmester, a gyerekek kedvence ad elő bábjátékot, a közkedvelt a Vitéz László Mikulás-változatát.
Mikulás napjától december 20-ig a Mesevárosban a gyerekek és szüleik ügyességi és készségfejlesztő feladatokat oldhatnak meg, melyek mind a karácsonyhoz kapcsolódnak, valamint a karácsonyi ünnepkörhöz kötődő meséket hallgathatnak. December 20-án a szabadtéri foglalkoztató betlehemmé alakul át, ahol élő állatok lesznek láthatók a Fővárosi Állat- és Növénykert jóvoltából. A téren lehetőség nyílik az állatkerti állatok jelképes örökbefogadására is; a látogatók kedvenc állataik tiszteletbeli nevelőszülei lehetnek. Az örökbefogadással az állatkerti állatokat segítik, hiszen az így összegyűlt adományokat az állatkerti állatok takarmányozására, gyógyítására és egészség megőrzésére fordítják.
Hétköznapokon 18 órától a Mikulásház mellett felállított kisszínpadon népi bábjátékot láthatnak az érdeklődők, míg hétvégente napi három alkalommal – 11, 15, és 17 órakor – varázsolják el a kicsiket és a nagyobbakat a közismert mesefigurák. A siket gyerekek számára a bábjátékok szövegét jeltolmács fordítja minden alkalommal, az előadást követően pedig valamennyi résztvevő „jelelő játékon” vehet részt, ahol megtanulhatja a jelnyelv alapvető karácsonyi kifejezéseit. A fogyatékossággal élők emellett soron kívül mehetnek be bármikor a Mikulásházba, december 16-án este pedig a fogyatékossággal élők emberekből álló „Felhőjárók” drámacsoportja mutat be mozdulatszínházat a Kossuth téren
A tavalyi nagy sikerre való tekintettel az idén naponta indul majd útnak a bejglisütő vonat. A kisütött bejgliket – amelyekből 40 métert tud elkészíteni a vonat egyszerre – az érdeklődők a helyszínen meg is vásárolhatják. Karácsonyi látványosságként tekinthetik meg emellett a téren a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete által készített, két méter magas óriás mézeskalács-házat.
A Magyar Posta közreműködésével emellett helyi ünnepi postafiók nyílik majd a téren, ahol karácsonyi lapokat, egyéni – saját fényképes – bélyegeket árusítanak, és lehetőség lesz arra is, hogy a jókívánságokra „Ország Karácsonya” ünnepi pecsét kerüljön, melyet a Magyar Posta külön erre az alkalomra készített.
Hétvégenként – a hosszabb nyitva tartás mellett – különleges programok is várják a családokat. Szombatonként és vasárnaponként minden gyerek ingyenesen felülhet a karácsonyi Mikulásvonatra. December 13-án 14.00 órától óriás, kétméteres mézes süteményeket díszíthetnek a térre látogató gyerekek a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének támogatásával, december 20-án pedig egy drámatagozatos iskolai csoport betlehemes előadását tekinthetik meg a Kossuth térre érkezők.
Az adventi időszakban felnőttek és gyerekek egyaránt megkóstolhatják a téli, karácsonyi időszak jellegzetes ételeit és italait a Parlament előtt: többek között forralt bort, sült gesztenyét, kürtős kalácsot kínálnak majd az árusok; valamint hagyományos magyar ízekkel (hurka és kolbász, halászlé, hekk, lacipecsenye) várjuk a látogatókat a reneszánsz konyhán. Hétvégente a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség mesterszakácsai készítenek halászlét szabad tűzön a Parlament előtt. Az adventi étkek mellett magyar iparművészek, kézművesek által készített termékek – ékszerek, merített papíráruk, csokoládé-különlegességek, népi gyermekjátékok – közül is válogathat ki-ki a szeretteinek megfelelő ajándékot a fa alá. . (OBJEKTÍV Hírügynökség)