Művészek a fényképezőgép két oldalán
Keleti Éva magát nem fotóművésznek, hanem fotográfusnak vallja. Évtizedeken át alig volt színházi előadás. ahol ne örökítette volna meg a vissza nem térő pillanatokat.Épp ezért nem csoda, ha a Törőcsik Mariról készült képeiből összeállított kiállítás jászberényi megnyitóján Szilágyi Tibor is kollégának nevezte. A színészekről nemcsak színházi előadásokon, hanem a kulisszák mögött vagy éppen a sminktükör előtt elkapott pillanatfelvételek az örökkévalóságig gyönyörködtetnek és gondolkodtatnak.
– Azt, hogy mi a művészet, nekünk nincs jogunk megállapítani, és nem is tudja senki, mitől lesz valami az. Akkor, hogyha valami hat, ha túljut azon, amit én akartam, és ezt el tudom mondani úgy, hogy ezt mindenki megértse, akkor az közelít valamihez, amit művészetnek lehet nevezni – nyilatkozta Keleti Éva egy korábbi interjúban.
A Jászkürt Fogadóban pénteken délután ott volt az alkotó is, a kiállítást pedig Szilágyi Tibor, Kossuth-díjas színművész nyitotta meg, aki úgy fogalmazott, Keleti Éva ugyanolyan fontos résztvevője a színházi világnak, mint a színész, a rendező, vagy a díszlettervező. A Törőcsik Mariról készült képek kapcsán arról is szólt, egy-egy felvétel számos gondolatot indíthat el a szemlélődőben, ettől is válnak időtálló művészi alkotássá.
A technikai fejlődésnek köszönhetően a fotózással mostanság sokkal többen foglalkoznak, akár művészi ambíciókat is dédelgetve. Hogy mitől lesz egy kattintás végeredménye művészi színvonalú, arra Keleti Éva szerint nincs szabály, illetve egy mégiscsak van.
– Nem szabad akarni, nem szabad azt mondani, hogy én most művészetet csinálok. Természetesen kell megszületnie abból, amit tud az ember, amit megélt.
A megszületett remekekből nyílt jászberényi tárlat június 4-ig tekinthető meg. A Déryné Művelődési Központ igazgatója, Sas István elmondta, a kiállítás méltó felvezetése a Jászberényi Nyár rendezvénysorozatának, melynek keretében további kulturális programok sokasága várja majd az érdeklődőket.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges