Három politikust lehet nagypályásnak nevezni

Körülbelül huszonöten jöttünk össze kedd este a Városi Könyvtár kamaratermében, hogy találkozzunk Debreczeni József közíróval, számos, politikusról szóló portrékötet szerzőjével. A Fidesz ez időben Sára Sándort látta vendégül a Malom Film-Színházban, ám – ismerve Debreczeni legutóbbi, Orbán Viktorról szóló könyvét - nem csak a programok keresztezése lehetett az oka, hogy helyi politikusaink közül itt leginkább csak a testület szocialista tagjai képviseltették magukat. Mellettük a könyvtár és a sajtó munkatársai, illetve néhány érdeklődőn – köztük a jákóhalmi plébános úr – jelent meg a rendezvényen.

- Ha össze akarnám foglalni, hogy milyen szemüvegen keresztül nézem a politikát ennek a szemüvegnek a két lencséje van: a parlamentális demokrácia, valamint a konzervatív liberalizmus ideológiája. Mindkettő kialakulásában meghatározó példát adott számomra Antall József. Bármennyire is úgy tűnik, hogy változtatom álláspontomat, az a látszat, hiszen én a parlamentális demokrácia mércéjével egy konzervatív liberális ízlésvilág alapján írok a politikai személyiségekről. Csakis kizárólag azokról a személyekről változik a véleményem, akik maguk is változtak – kezdte közírói pályájának áttekintését Debreczeni József

Mint ahogy azt nem is titkolta, leginkább Orbán Viktorral kapcsolatosan változott az álláspontja az egykori történelem tanárnak, de ez a politikus személyiségében bekövetkező változásoknak köszönhető – mondta a több kötetes szerző, aki Antall Józsefről Gyurcsány Ferencről és a Fidesz elnökéről is jelentetett meg könyvet - utóbbiról kettőt is.
- Lehet ezeket az embereket szeretni vagy gyűlölni, ám kétségtelen, hogy ők hárman a rendszerváltás óta eltelt elmúlt húsz év legmeghatározóbb politikus személyiségei. Egyedül ők voltak az igazi nagypályások. Közülük is Orbán Viktor nyomta rá erre az időszakra leginkább a bélyegét- jelentette ki.

Rengeteg háttérinformáció hangzott el a könyvek születésének körülményeiről, hiszen mindegyik főszereplőhöz más-más viszony fűzte, ők maguk is másként reagáltak a könyvek munkálatai során. Az viszont minden esetben elmondható, hogy a kézirat elolvasása után sem Orbán, sem Gyurcsány nem talált olyan részleteket, melyen változtatni kívántak volna, vagy helyreigazításra szorult volna. Persze itt most arról a két könyvről beszélt, melyeket a kiadója kifejezett kérésére írt meg.

Ugyanakkor az is igaz, hogy legutóbbi, Orbán Viktorról szóló portré kötetével kapcsolatban, melyet – az Antallról szóló műhöz hasonlóan – belső késztetés hozott világra, lesz még egy-két kellemetlen perce, ha a Fidesz hatalomra kerül és ráérnek majd vele is foglalkozni – mondta Debreczeni, aki nyíltan vállalta: a 2006-os Orbán könyvét politikai állásfoglalásnak szánta. Ezért is jelent meg az akkori választások előtt, míg az előzőek az épp aktuális választások utánra lettek időzítve.

A közírók szerepét elemezve, úgy látja: Magyarországon kialakult egy olyan kép, hogy az a független publicista, aki középen áll.

- Én ezt hazug dolognak tartom. Én soha nem egyenlő mérési eredményre törekedtem az írásaimban, hanem egyenlő mércét használtam. Mindig is határozott állásponton álltam – mondta Debreczeni József, aki a rendszerváltás utáni első ciklust követően, most ismét a Parlamentbe készül. Az MDF színeiben száll a ringbe (épp a hét elején gyűlt össze az ajánlószelvénye), mivel úgy érzi, a párt most talált vissza ahhoz a liberalizmushoz, ami sajnos sokáig nem volt jelen a politikájában. Egyébként nem fenékig tejföl most MDF-es jelöltnek lenni… - jegyezte meg halkan, amit azért nagyjából mindegyikünk sejtett.

És ha már a politika vidékén kalandozott, egy kérdésre válaszolva, az esetleges kétharmados Fidesz győzelem hatásait vette sorra a közíró. Egy ilyen felhatalmazás birtokában csupa olyan lépést lehet tenni, melyre nem lehet majd mondani, hogy antidemokratikus, ráadásul mindenre van példa is Európa szerte – ugyanakkor közjogi értelemben bebetonozhatják magukat. A másik fontos hozadék lehet a győztesek számára a gazdasági előny, mellyel szintén okosan lehet manipulálni és semmi kétség élni is fognak ezzel. A harmadik pedig a már így is nagyban birtokolt médiában történő további jobboldali térnyerés.
Magyarország persze nem tehető annyira hegemonikussá, mint a Putyini rendszer, de azért nincsenek illúzióim…- tette hozzá Debreczeni.

Kérdezték a Jobbikról is. A mostani helyzet kialakulásában benne van az egész magyar politikai elit teljesítménye. Rettenetes, hogy pont a Jobbik tudott ekkora teret nyerni. Ugyanakkor, ha kétharmados győzelmet arat a Fidesz, remélhetőleg megteszi majd azokat a nagyon kemény hatósági lépéseket, melyeket amúgy már eddig is meg kellett volna tenni. A Jobbik megerősödésében három tényező játszott közre. Egyrészt a cigánykérdés – ám az annak következtében életre hívott, Magyar Gárda nevű „rendezési kísérlettel” semmit nem lehetett elérni, csak méginkább olajat önteni a tűzre. Emellett a térnyerésükhöz a gazdasági válság hatása illetve a korrupció mértéke is nagyban hozzájárult.
-Ezzel együtt a Jobbikot én egy átmeneti jelenségnek tartom – mondta Debreczeni.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy bizonyos politikusok, akik egy időre eltűnnek - lásd Gyurcsány Ferenc - visszatérhetnek e még, az volt a válasza, hogy a magyar politikában nem lehet akkorát bukni, hogy valaki újra ne kezdhesse - lásd Tisza István 1906-os irtóztató bukását majd és későbbi dicsőséges visszatérését – bár igaz, akkoriban még nem volt ekkora fegyvertára a politikusok lejáratásának. Szóval Gyurcsány is visszatérhet, feltéve, ha lesz hova, és egy kétharmados rendszer után kialakuló helyzet erre még lehetőséget teremt neki. Kétségtelen azonban, hogy Orbánon kívül, ha valakiben van még spiritusz a magyar politikában, az ő – mondta.

Az idő szépen elrepült, Szabó Jánosné, a könyvtár igazgatónője azonban - ki a beszélgetést vezette - érzékeny asszony lévén nem szerette volna, hogy a megjelentek politikai életünk terhes viszonyain tépelődve térjenek haza, ezért a végén a vendéget magánéletéről kérdezte.

Debreczeni pedig őszintén válaszolt egzisztenciális létének hányattatásairól éppúgy, mint a nyugodt családi életét feldúló, későn rászakadt igazi szerelemről, vagy az országhatárokon átívelő kerékpározásokról – majd az estre könyvei dedikálásával tette fel a koronát.

Fotók: Jászberény OnlineFotók: Jászberény Online