Van költségvetése Jászberénynek!

Szerda este hét óra előtt pár perccel a végszavazásban a testület 20 igen, 3 nem szavazattal, tartózkodás nélkül elfogadta a város 2009. évi költségvetését. Idén 7,66 milliárd forinttal gazdálkodhat a város. Fejlesztésre 1,8 milliárd forint jut, 1,1 milliárd forintot pedig céltartaléknak különítenek el, melyből 350 millió forint sorsát konkrétan nem nevezték meg, azt a válság ma még nem igazán látható következményei miatt tartalékolják. A költségvetéshez benyújtott módosító indítványok alapján döntés született arról, hogy eret vágnak az intézményeken, azaz típustól függően 3 illetve 7 százalékkal, összesen 163,4 millióval csökkentik ez évi támogatásukat. A Csángó Fesztivál 1 millió, a Jászberényi Nyár 2 millió forinttal kevesebből gazdálkodhat idén.

Szó volt róla, hogy a yazdi emlékműre szánt 10 millió forintot fele-fele arányban a jégpályára és sportkeretre fordítják, ám ezt a testület nem szavazta meg, így előre láthatólag felépül a testvérvárosi emlékmű. Elfogadták a VV Zrt közműbérletre szánt 30 milliós tételét és az egyéni képviselők által a választókerületre költhető 2-2 milliós összeget is.
Jut a költségvetésből az egyházi ingatlanok, temetők felújítására, illetve ideiglenes parkolók kialakítására a Szelei úton. A felnőtt labdarúgás kétszer 5 milliós bontásban jut hozzá a költségvetési támogatáshoz, a testvérvárosi alapítvány pedig 1 millió forintot kap.
Megszavazták, hogy vizsgálat induljon az óvodák és a bölcsőde összevonásának esetleges lehetőségéről, de ugyanezt elvetették a Déryné Művelődési Központ és a Könyvtár esetében. Az Állatkertet nem adják át a Lehel Sport Kht részére, mint ahogy a belső ellenőrzési feladatok sem a Kistérségi Társulásnak. Nem szavazták meg a mezőőri szolgálat megszervezésére javasolt 5 millió forintot sem. 2009. június 30-a után csak kérelemre és csak egyedi elbírálás alapján lehet nyugdíjas korú munkavállalót tovább foglalkoztatni az intézményi keretben.
Helyet kapott a költségvetésben a mozi összesen 4 millió forinttal történő támogatása az év végéig hátralévő időszakban. Erről a későbbiekben még kialakult egy kisebb vita a testület tagjai között, voltak, akik szerint a naponta pár nézőt szórakoztató intézménynek kár a támogatás, hiszen ilyen alapon bármilyen gyengén muzsikáló magánvállalkozást támogathatna az önkormányzat. Mások úgy gondolták, ebben az évben rá kell szánni az összeget és ki kell dolgozni egy olyan koncepciót, mely több funkcióra is alkalmas befogadó jellegű hellyé tenné az épületet, segítségül híva különböző civil szervezeteket is. Utóbbiak voltak többen, így a mozi megkapja a havi 400.000 Ft-ot.

A közterületi dohányzás szabályozásával kapcsolatban is volt nézeteltérés a képviselők között, többen mondták, hogy úgysem lehet betartatni, akkor meg minek. Végül megszavazták, hogy az összes városi közintézménynél, játszótereken, temetőkben stb. tilos lesz közterületen dohányozni, ám éppen a betarthatatlansága miatt kivették a szabályozásból, hogy az intézmények száz méteres körzetében ne lehessen dohányozni.

A hosszúra nyúlt ülés vége felé már a szavazógép is feladta egy rövid időre.

Éjfél előtt Tamás Zoltán előterjesztése rázta fel a fáradt városatyákat - és anyákat. Miért nem írta alá a polgármester úr az út és közműhálózat építésével kapcsolatos, keretmegállapodásban kötendő szerződést ? Az utak engedélyei közben lejárnak, amelyeket komoly pénzekért lehet meghosszabbítani. November 30-ig be kellene fejezni a beruházást, erre azonban egyre kevesebb az esély. A nyertes konzorcium is beperelheti a várost, az sem kis összeg. Tamás képviselő úr javasolja, hogy a testület ez ügyben vegye el az aláírási jogot a polgármestertől és adja azt át Sas Jánosnak. Ha jogszerűtlenség történt jelentse fel a város önkormányzatát, amúgy meg írja alá a szerződést. Kár hogy ilyen módszerekhez kell folyamodni, de ha szükséges, ezentúl megteszik bármikor – ezt már Juhász Dániel tette hozzá.

A polgármester úr szerint nem rajta áll vagy bukik a dolog, mert a belső ellenőrzés ugyan rendben volt, és ettől alá is írhatná, de a Regionális Fejlesztési Ügynökség még nem válaszolt, hogy az önkormányzat eljárása helyes volt-e. Nemcsak az önkormányzat érdekét, de a szabályosságot is figyelembe kell venni - mondta Gedei József, és arra kérte a képviselőket, ne vitassák a jóhiszeműségét. Úgy látszik azonban, a képviselők közül tizenkettőt nem tudott meggyőzni, így az éjfél után pár perccel lezajlott szavazás szerint az aláírási jogot ez ügyben Sas János képviselő gyakorolhatja.

Ez, a város történetében eddig példa nélküli döntés egyben az ülés utolsó nyilvános szavazása volt, aki a vendégek közül idáig bírta, szedelőzködni kezdett. Nem úgy a képviselők, akik egy bő negyed órát még ráhúztak, hiszen a polgármester úr zárt ülést rendelt el.