Moldvai és gyimesi csángóknál

21 esztendeje jártam először a gyimesi csángóknál, s egy év különbséggel a moldvai csángóknál, s azóta, minden évben eljutottam hozzájuk. Immár több mint tíz esztendeje szervezem a felcsíki, moldvai és gyimesi csángó énekeseket, táncosokat a Csángó Fesztiválra s nem volt ez másként idén sem, azzal a különbséggel, hogy több feladatot is el kellett látnunk.

Első feladatként sikerült felkérnünk az előadókat a III. Magyar-Magyar Konferenciára, melynek idei témája: „A felcsíki kistérségi székelység hagyományainak, oktatásának, megmaradásának, továbbélésének kérdései, lehetőségei a XXI. század küszöbén az Európai Unióban.” A konferenciára felkért csíki előadók: András Mihály - a Hargita Székely Nemzeti Együttes művészeti igazgatója, Jánosi Csaba - a Csíki Természetvédelmi Egyesület Elnöke, Szőcs János - Csíki Székely Múzeum történész-muzeológusa, Dr. Balázs Lajos – néprajztudós, Antal Imre és Antal Beáta – hagyományőrző zenészek, csíkszeredai tanárok.

Minden esztendőben mikor megyünk szervezni a Csángó Fesztivál dolgait Csángliába (ahogy a helyiek viccesen Moldvát nevezik) sok adományt, főleg használt ruhákat viszünk magunkkal. Idén annyi adomány gyűlt össze, hogy alig bírtuk becsukni a furgon hátsó ajtaját. Csíkban, pontosabban Csíkcsobotfalván került átadásra az adományok első része, majd a többi Moldvában Lábnyik és Klézse faluban került átadásra.

Klézsén értesültünk arról, hogy egy kicsi lánynak, a kilenc éves Istók Annának olyan betegsége van, melynek gyógyításához nagy fájdalmakkal járó 30 napos injekciós kezelésre és gyógyszerezésre van szükség, nem egy alkalommal. Beszélgetésünk során derült ki, hogy a további kezeléseket a három gyermekes család anyagilag nem bírja folytatni. Együtt utaztunk Moldvába Durucz Istvánnal a Jászberényi Hagyományőrző Együttes tagjával (Ő egy esztendőt töltött a moldvai Lábnyik faluban tanítóként, de sokan Jászberényben sikeres futóként ismerik). Tagja a Magyarok Szövetségének és több telefonálást lebonyolítva a Magyarok Szövetsége jászberényi közösségének kezdeményezésére Budapestről, Gödöllőről, Nagykátáról, Gyöngyösről, Jászárokszállásról, és Jászberényből mintegy másfél nap alatt, több mint 80 ezer forint gyűlt össze a további kezelésekre.

Egyéb, a testnek és a léleknek hasznos ajándék is érkezett; ilyen volt egy immunerősítő vitamin csomag, egy nagy karton csokis keksz, és két játék baba. Ezekhez csatlakozott a Folklór Kulturális Közalapítvány 14 ezer forintos adománya. Örömmel tudatom mindenkivel, hogy mire ezek a sorok megjelennek, a fenti adományok már célba értek, s őszintén bízunk a gyógyulásban.

Utunk során minden faluban, minden házban kedvesen fogadtak. Jászberény neve fogalommá vált a csángók között. Mint mi is éreztük, nagyon fontos a kölcsönös, személyes kapcsolattartás. Idén csángó táncosok, zenészek, énekesek érkeznek hozzánk a XIX. Csángó Fesztiválra Pusztináról, Küső_Rekecsinből, Trunkból, Klézséről, Bogdánfalváról, Gyimesközéplokról, Kostelekről, Gyimesfelsőlokról. A kölcsönös kapcsolattartás egyik zálogaként a gyimesfelsőloki III. Csángó Hétvége vendégei lesznek július közepén Jászberényből az Ifjúsági, a Jászság Népi és a Hagyományőrző együttesek. Mivel mindent időben kell elkezdeni, utunk során sikerült letennünk az alapjait egy jövő esztendei trunki és lábnyiki néptánc gyűjtésnek.

2007-ben, látva a Jászberényben is sokat muzsikált Halmágyi házaspár sírjának a kidőlt, szétbomlott állapotát, gyűjtést kezdeményeztem az Országos Néptánc Baráti Körön keresztül a sír helyreállítására. A Folklór Kulturális Közalapítvány nyitott alszámlát az adományok fogadására. 2008-ban elhunyt a gyimesi muzsika királya Zerkula János majd pár hónappal később felesége Fikó Regina, kik szintén sokszor Jászberény vendégei voltak.

Ekkor a Hagyományok Házával egyeztetve megállapodtunk abban, hogy az említett muzsikusokon kívül még Pulika János prímásnak is méltó emlékhelyet állítunk, és együtt folytatjuk a gyűjtést. A síravató ünnepségre május 16-án került sor a gyimesközéploki temetőben. A szentelés után minden síron Kelemen Lászlóval a Hagyományok Háza igazgatójával együtt helyeztük el az emlékezés koszorúit. Jászberényt rajtam és Durucz Istvánon kívül a következők képviselték: Kuli Zsolt, Mucsi Gergely, Mucsi Gyula és Várszegi Tibor.

Durucz István, Várszegi Tibor, Mucsi Gergely, Kelemen László, Kuli Zsolt, Kocsán László - Fotó: Mucsi GyulaDurucz István, Várszegi Tibor, Mucsi Gergely, Kelemen László, Kuli Zsolt, Kocsán László - Fotó: Mucsi Gyula

Sok szervezéssel, jóízű, segítő beszélgetésekkel teli nyolc napot töltöttünk el a csángó magyar emberek között. Ezúton szeretnénk köszönetet mondani mindenkinek, aki adományával hozzájárult a csángó emberek boldogulásához, a kicsi leány gyógyulásához, a sírok elkészítéséhez. Az út lebonyolításához köszönjük még a jászberényi Toyota Hering Autóház támogatását.