Vándorkiállítás megnyitójára és a hozzá kapcsolódó rendhagyó történelemórára kerül sor január 23-án, hétfőn délelőtt a jászberényi Városi Könyvtár kamaratermében.
Az iskolai órarendhez igazodva, 10 óra után húsz perccel jelképesen becsöngetnek, hogy az érdeklődők meghallgathassák Harkányiné Dr. Székely Zsuzsanna egyetemi docens: Történelmi, kulturális örökségünk a Csörsz-árok címmel tart előadását, majd a Jászfényszaruról érkező Farkas Kristóf Vincét (a Zarándokúton a Jászságban című könyv szerzőjét) aki a Csörsz-árok mondavilágáról és a Jászságban fellelhető nyomairól beszél.
A Csörsz-árok 1260 km hosszan vezet végig a történelmi Magyarország területén, bár nyomai már csak helyenként látszódnak. Jászsági nyomvonala Jászfényszaru, Pusztamonostor, Jászágó, Jászberény, Jászdózsa, Jászjákóhalma, Jászapáti, Jászivány határában húzódik.
A 3,5-10 m közötti szélességű, néhol 2,5 m mély árokrendszer minden bizonnyal a Kárpát-medence legnagyobb ókori építménye, mely a kutatások szerint erődítmény és védmű gyanánt szolgált.
A vándorkiállítást, melynek célja a Csörsz-árok bemutatása és megszerettetése, a SZIE- gödöllői Környezet- és Tájgazdálkodási Intézete állította össze és február 17-ig a könyvtár nyitvatartási idejében lehet megtekinteni.