Mint Budai Lóránttól, a Neszűri munkacsoport vezetőjétől megtudtuk, az illetékesek az elmúlt időszakban háromszor tettek látogatást a külterületen. Az alábbiakban Budai képviselő úr beszámolója olvasható a látogatások alkalmával tapasztaltakról.
"- Először május 04.-én a rendőrség, a Neszűri polgárőrség, Dr. Fodor Zsuzsanna hatósági állatorvos, Molnár Lívia gyepmester, illetve a Neszűri munkacsoport tagjainak részvételével az állattartási körülmények, a kutyák oltási bizonyítványának ellenőrzése volt a fő cél. A rengeteg ellenőrzött eb közül egy volt beoltva. A többi kutyát nem hozhattuk el, de a fő állatorvos asszony a gazda adatait felírta és 30 nap haladékot adott a kutyák beoltása érdekében. 30 nap elteltével visszatérünk a problémára és utánanézünk a felszólítás eredményének. Ha nem történik változás, az adminisztrációs csoport megteszi a szükséges feljelentéseket.
A beoltatlan kutyák elszállítása a következő módon történt:
4 db kutyát tettek autóba és szállítottak el. Ebből egyet, mert a területen kóborolt, kettőt a gazdája adott oda, egy szerencsétlen kutyát pedig a fő állatorvos asszony vitetett el. Az ő gazdáját fel kívánjuk jelenteni állatkínzásért…
A terepszemle során, igazoltatáskor találkoztunk egy körözött bűnözővel is, akit a helyszínen a rendőrség őrizetbe vett. Ellenőriztük a bejelentkezéseket, a tulajdonviszonyokat és az épületek állagát. Számos elhagyatott, gondozatlan ingatlant találtunk, valamint a támogatásban részesülők lakásait is ellenőriztük.
Az ellenőrzés nagyon hatékony és eredményes volt, melyet hasonló intenzitású látogatások fognak követni.
A május 18.-i, második hivatalos terepszemle fő célja a gyermekvédelmi feladatok ellátása és a gyermekek veszélyeztetettségének ellenőrzése volt. A bejáráson a következő szervezetek képviselői vettek részt:
- 3 fő a rendőrségtől
- 2 fő a Neszűri polgárőrségtől
- 3 fő Jászberény Város Önkormányzatától
- 2 fő a Cigány Kisebbségi Önkormányzattól
- 2 fő a Jászsági Családsegítő Szolgálattól
- 1 fő a Városi Gyámhivataltól
- 7 fő a Neszűri munkacsoportból
Az igen nagy számot felvonultató „küldöttség” reggel 9 órakor találkozott a 3-4 dűlő kellős közepén. Alapjában véve elmondható, hogy az ellenőrzés ideje alatt a kitűzött feladattal kapcsolatban különösebb visszásságot nem tapasztaltunk, kivétel egy eset:
Egy gondozásba vett népes családhoz betérve és velük elbeszélgetve megtudtuk, hogy a 16 éves leánygyermek nem jár iskolába. Ugyan az ehhez köthető segélyt is megvonták emiatt a családtól, de a józan ész felett győzött az érdektelenség és a nehéz életkörülmények- és a nevelés hiányából adódó felelőtlenség. Ez egy jó példa lehet a munkacsoport számára annak érdekében, hogy megpróbáljunk segítő kezet nyújtani azoknak, akik elfogadják. Akik viszont nem… nos, azokkal szemben pedig következetesen el kell járni!
Rögtön az első helyen, ahová betértünk megkérdőjelezhető állattartási körülményekre, áramlopás gyanújára és nem megfelelő életkörülményekre bukkantunk, melyet az adminisztrációs csoport továbbítani fog az illetékes hatóságoknak.
Újra visszatérő probléma volt a rengeteg (valószínűleg) beoltatlan kóbor eb a külterületen. Ennek megszüntetése érdekében újra felvesszük a kapcsolatot a Gyepmesteri telep munkatársával.
Egy udvar hátsó területén gyanúsan nagy mennyiségű, autóbontásból származó fém hulladékra lettünk figyelmesek. Mivel a tulajdonos nem tartózkodott otthon, a rendőrség képviselői sem mehettek be, de a legközelebbi terepszemle alkalmával vissza foguk térni a területre.
A bejárás során többször észleltünk áramlopásra gyanús eseteket és a lógó kábelek miatti életveszélyes állapotokat, melyeket az adminisztrációs csoport szintén továbbítani fog a megfelelő szervnek, az ÉMÁSZnak.
Már most látszik: A legnagyobb probléma és az egyik legnehezebb feladat a tulajdonviszonyok tisztázása lesz. Ellenőrzéseink során sorozatosan ütközünk hibás vagy teljesen illegális zsebszerződésekbe. Sokszor a jóhiszeműnek tűnő lakos sem tudja, hogy kinek a tulajdona az adott kunyhó. Nem stimmelnek a tulajdonosok, a lakcímek, a szerződések és sokszor kibogozhatatlannak tűnnek a szálak.
A munkacsoport egyik legnagyobb feladata, hogy a tulajdonviszonyokat rendbe tegye és ne engedje, hogy tisztessége honfitársaink (cigány és magyar egyaránt!) tulajdonát önkényes lakásfoglalók elbirtokolják! A helyzet nehéz de nem lehetetlen és mindent meg fogunk tenni a pozitív eredmények érdekében!
A június 9.-i, délelőtti terepszemle célja az állattartási körülmények és az eboltási igazolványok ismételt ellenőrzése volt.
Résztvevők:
- 2 fő a rendőrségtől
- 1 fő a Gyepmesteri munkatárs
- 1 fő állatorvos
- 1 fő a Cigány Kisebbségi Önkormányzattól
- 2 fő Jászberény Város Önkormányzatától
- 3 fő a Neszűri munkacsoporttól
A 2011. május 2. napján tartott ellenőrzéskor Dr. Fodor Zsuzsanna, hatósági állatorvos asszony mindenkinek adott 30 nap haladékot, hogy beadassa kutyájának a kötelező oltást.
Hogy komolyan vegyék a szavunk és a törvény szigorát, a szakértőkkel folytatott előzetes egyeztetések után és a határidő lejárta előtt nekivágtunk az újabb helyszíni szemlének.
Az újabb ellenőrzések nagy többsége a várt eredményt hozta, azaz a szemügyre vett kutyák 90 százaléka, a haladék ellenére is beoltatlan maradt. Dr. Fodor Zsuzsanna engedélyének köszönhetően a délelőtt során összegyűlt 13 gondatlan gazda keddig, azaz 2011, június 14-ig kapott haladékot, hogy bemutassa a kutya papírjait. Amennyiben ezt nem teszik meg automatikusan érkezni fog a büntetés, mely akár 50 ezer forint is lehet…
Két esetet említenék meg az érdekesség kedvéért. Rögtön az első helyszínről el kellett hoznunk egy kutyát. A jószág csont és bőr volt, nem volt előtte víz és egy kb. 30 cm hosszú, feltekert láncon volt tartva. A gyepmesteri telep munkatársának nem kis erőfeszítésébe telt kiszabadítani szegény párát. A kutya, ahogy megszabadult láncaitól, láthatóan boldogan „szállt be” az autóba. Ez az állapot már nem volt elmondható a gazdákról, akik sűrű átkok és szitkozódások közepette „méltatták” a felkért szakember munkáját. Ennek az esetnek gyorsan híre ment, mert ahogy a dűlőkön haladtunk, mindenhol épp akkor etették-itatták és engedték hosszabb pórázra a kutyákat…
A szomszédban élő két eb gazdája sem bírta bemutatni az érvényes eboltási igazolványokat, azonban a helyszíni szemlén részt vevő, Dr. Kis László segítségével a kutyák beoltásra kerültek.
A bejárás során ismét találkoztunk az újra és újra felmerülő problémákkal. Áramlopás gyanújával, illegális beköltözőkkel, szeméthegyekkel és szemetelőkkel. Ez utóbbiakat figyelmeztettük és a szemetük összeszedésére szólítottuk fel.
Több problémás helyszínen jártunk, melynek eredményeként 8 kutyát sikerült begyűjtenünk és a gyepmesteri telepre szállítanunk. Reménykedve abban, hogy megerősödve szerető gazdákra fognak találni…”
Budai képviselő úr összegzésként még annyit tett hozzá a leírtakhoz, hogy az ellenőrzéseket minden alkalommal eredményesnek tartotta, és meggyőződése, hogy ha mindez így folytatódik, és rendszeressé válik, lassan látható és érezhető eredményeket fog hozni.