A budapesti székhelyű Aposztróf kiadó tematikus megkötés nélküli, digitális fotópályázatot hirdetett. Az országos pályázatra pár kép híján 700 pályamű érkezett, melyből kb. 180-200 fotó kerül be a 82. Ünnepi Könyvhéten, Budapesten (június 2-7.) megjelenő albumba. A szakmai zsűri döntése értelmében, Kocsán Lászlónak két - Gyimesfelsőlokon készült - felvétele is helyet kapott a válogatásban.
Kocsán László: - Nagyot változott a világ a fotózás terén. Hol van már a sötétkamrák titokzatos, vegyszeres világa, mit még Hajducsek tanár úr mutatott, tanított meg a Klapka suli emeleti laborjában. Ide jártunk páran kiélni a fotózási szenvedélyünket. Volt olyan, hogy mint diákok, a 80-as évek második felében a menő rock-zenekarok fotóinak nagyításából próbáltuk kiegészíteni zsebpénzünket, de hamar lebuktunk. A kezdetek-kezdetén első pár nagyításunk közepette édesanyámról hívtam elő egy kis képet. Boldogan vittem haza, bár anyum örült mikor odaadtam neki, mégis furcsán vizsgálgatta önmagát. Fordítva tettem be a negatívot a nagyítóba.
Egy egyszerű Szmena géppel kezdtem gyermekkoromban, mígnem az akkor leningrádi, ma már újra szentpétervári, gyártósorról érkezett maga a forradalom, a Szmena gyévity M. Nem volt olyan ember, ki ne használta volna ezt ez egyszerű, könnyen kezelhető, beszerezhető kis csodamasinát akkortájt. Alig vártam, hogy előhívják a képeimet, bár akkor is fizetni kellet, ha egy sem sikerült, és akkor is, ha ugyanazt a negatívot kétszer fűztem a gépbe.
Aztán következett pár év fotózási szünet. Az erdélyi táncgyűjtések archiválására került újból fotómasina a kezembe. Bár még ezekbe is negatívot kellett fűzni, de már minden kiegészítőjük elektromosan volt megoldva. Ezután, számomra szinte minden átmenet nélkül, széles körben robbant a megapixelek, a digitális képalkotás korszaka.
Így jutottunk el a mához. Önmagammal megbeszélve a dolgot, úgy döntöttem, hogy megpróbálom néhány képemet szakmai zsűri elé vinni. Ráakadtam az Aposztróf kiadó pályázatára s beküldtem a pályázati kiírásban meghatározott öt képet, s vártam. Március 15-én, nemzeti ünnepünkön, jött az örömhír: két képemet beválogatták a fotóalbumba. Dupla boldogság, hogy a képek az idén testvértelepülésünkké váló, számomra oly kedves Gyimesfelsőlokon készültek.
A beérkezett pályaműveket a következő zsűritagok bírálták el: Farkas József - World Press Photo díjazott, Ezüstgerely-díjas, a Magyar Sportújságírók Szövetsége Életmű-díjasa, Ifj. Thaly Zoltán - a Magyar Sportújságírók Szövetsége Nívódíj pályázatának győztese, Ezüstgerely-díj különdíjas, Id. Thaly Zoltán - grafikus, tipográfus, több mint 300 könyv kiadásánál működött közre. A kötet A/4-es formátumú, keménytáblás borítójú kiadvány lesz. Egy oldalra a tervek szerint alapvetően két kép kerül, terjedelme kb. 100 oldal.
Jászberényben igen sok jó érzékű és látású, amatőr és profi fotós örökíti meg a különböző érzésvilágú pillanatokat. Ajánlom a következő fotópályázat figyelő oldalt azoknak, akik még nem ismerik, és úgy gondolják, hogy megpróbálnak részt venni egy, vagy akár több fotópályázaton: http://fotopalyazat.info/ [1] Jó fotózást, sok sikert mindenkinek!