A bajnok ellen is helytálltak a jászberényi röplabdázók!

Vasárnap este a 2014/2015-ös NB I-es női röplabda-bajnokság győztesét, a LINAMAR Békéscsabai RSE gárdáját fogadta a Jászberényi RK és az újonc méltó ellenfele volt a címvédőnek.Fotó: Szalai György - Jászberény Online archívFotó: Szalai György - Jászberény Online archív

Talán nem lett volna meglepő, ha némi izgalom látszódott volna a házigazda játékán, hiszen ritkán játszanak a Békéscsabához hasonlóan nagynevű csapat ellen a jászberényiek. A jászságiak játékában azonban cseppnyi elfogódottságot sem lehetett felfedezni a találkozó kezdeti szakaszában, s a bátorság eredményességgel párosult. 5-1-es hazai vezetésnél kért először időt Kormos Mihály, a Békéscsaba vezetőedzője, miután többek között Ivana Gardovic nagyszerű nyitásával, valamint Pető Tamara leütésével sem tudtak mit kezdeni a viharsarkiak. A vendégek mestere cserével is próbálkozott, hogy megállítsa a berényi rohamokat: Bagyinka Fanni helyére Lana Babic érkezett. Ennek ellenére továbbra is elemében volt a házigazda: Kanizsai Dorottya például többször is hasztalan próbálta sáncolni Pető Tamarát, de Kriegel Zsófia leütéssel, Bojana Tesevic pedig ásszal jelentkezett. Neizer Lili és Pintér Andrea egy-egy ejtésével már 12-4 állt az eredményjelző táblán – az egyaránt rendkívül hangos és lelkes jászberényi és békéscsabai szurkolótábor ellenkező okokból, de igyekezett apait-anyait beleadni a drukkolásba. Természetesen mindent megtettek a felzárkózás érdekében a sérült Ivana Radonjic nélkül felálló vendégek – többek között Clement látványos leütései, Kanizsai Dorottya ejtése vagy Molcsányi Rita támadás-befejezése tartotta életben a csabaiakat az első szettben. 22-17 után azonban csak a Zagyva-parti gárda szerzett pontot: a Boja becenevű bosnyák légiós egy-egy leütését és sáncolását Soós Nikolett széles leütése követte, vagyis 25-17-re nyerte meg az első játszmát a JRK.

A viszonylag nagy különbséggel elveszített nyitó szett után várható volt, hogy Kormos Mihály rendet tesz az övéi fejében, s úgy tűnt, a szünet alatt sikerült megbeszélnie a játékosaival, min kell változtatniuk. Ennek eredményeképpen gyorsan 1-7 állt az eredményjelző táblán. Ebben a periódusban mind Soós nagyszerű nyitása, mind Molcsányi és Korniss jól kivitelezett leütése megörvendeztette a Békés megyeiek szimpatizánsait. Ezután 5-7-re ugyan felzárkóztak Lékó Lilláék, ám egyenlíteni már nem tudtak, sőt 5-14-re is elhúztak ellenfelüktől a viharsarkiak – Clement centerből és a sánc tagjaként is eredményes tudott lenni, Lada Dabic pedig Kriegel Zsófiát sáncolta. Deme Gábor ekkoriban állította be először Gulyás Vivient, majd nem sokkal később Szigediné László Rita is játéklehetőséget kapott, ám ők sem tudtak segíteni csapatukon – az amerikai légiós két nyitásával 8-18-nál már tíz pont is volt a két gárda közötti különbség. A szett hajrájában még valamelyest közelebb lopództak soros riválisukhoz a jászberényiek, ám Gulyás Vivien közbepiszkálása és Pintér Andrea sáncolása arra volt elég, hogy 25-17-re húzza be a második játszmát a Linamar Békéscsabai RSE.

Kérdéses volt, az 1:1-es szettállást követően hogyan folytatódik a játék, melyik együttes lesz képes továbblépni. Nos, ezúttal is a békéscsabaiak kezdték jobban a játékrészt, ám Bodnár Dorottya és Molcsányi leütése után Iryna Brezgun is remekül zárta le a berényi akciót. 4-8 és 6-9 után kis híján egalizált a Jászberényi Röplabda Klub, ám 9-10 után ezúttal is visszaállt a három-négy pontos különbség. Hiába ütött ászt Pintér Andrea, mivel aztán Soós leütéssel jelentkezett, Iryna Brezgun közbepiszkálása után ugyanakkor Korniss támadás-befejezésével nem tudott érdemben mit kezdeni a házigazda. 15-18-nál időkérésre szánta rá magát Deme Gábor, ám ezt követően sem sikerült kicsikarni az egyenlítést a JRK-nak. Bár 21-24-nél is reménykedett a hazai publikum, Kriegel Zsófia szélesre sikeredett ütése révén 25-21-re a viharsarkiak örülhettek az újabb szettgyőzelemnek.

Bár szetthátrányba került a Jászberény, gyorsan egyértelművé vált, hogy nem adja fel a pontszerzés reményét a vendéglátó, ugyanis Iryna Brezgun okos ejtéseivel, Ivana Gardovic pompás szerváival, illetve Soós leütésével – amely Bojana Tesevic és Kriegel Zsófia között tört utat magának – szinte pillanatok alatt 4-1-re alakult az eredmény. 7-7 és 12-12 után Korniss leütésével ismét a vendégeknél volt az előny – ám az addigi gyakorlattal ellentétben maradt a minimális különbség a mérkőző felek között. Előbb a hálóba, majd az ellenfél térfelére ütötte a labdát Molcsányi, s 17-20 után hihetetlen jelenetnek lehettek szemtanúi a jelenlévők: Korniss Ildikó, Pintér Andrea, Sarah Clement, majd Pető Tamara révén egymást követő négy nyitás bizonyult túl hosszúnak! Mivel azonban a Békéscsaba vezetett három ponttal, ez is belefért a dél-alföldi alakulat számára, amely végül 25-20-ra nyerte meg a mérkőzés végkimenetelét is eldöntő negyedik játszmát.

A békéscsabaiak tehát megérdemelten arattak győzelmet, ugyanakkor az újonc jászberényieknek sincs okuk az elégedetlenkedésre, hiszen jó teljesítményt nyújtva szettet loptak esélyesebb riválisuk ellen.

Jászberényi RK – Linamar Békéscsabai RSE: 1:3 (17, -17, -21, -20).

Jászberényi RK: Neizer Lili 1, Kriegel Zsófia 8, Bojana Tesevic 10, Ivana Gardovic 6, Pető Tamara 5, Pintér Andrea 13. Liberó: Lékó Lilla. Csere: IRYNA BREZGUN 10, Gulyás Vivien 1, Szigediné László Rita. Vezetőedző? Deme Gábor.

Linamar Békéscsabai RSE: Lana Dabic, Kanizsai Dorottya, Sarah Clement, Nagy Viktória, Soós Nikolett, Molcsányi Rita. Liberó: Szpin Renáta. Csere: Korniss Ildikó, Bodnár Dorottya, Bagyinka Fanni. Vezetőedző: Kormos Mihály.

Deme Gábor (JRK): „Azt gondolom, a célunkat elértük, hiszen helytálltunk a jobb erőkből álló Békéscsaba ellen. A második szettben megijedtünk a lehetőségtől, hogy esetleg nyerhetünk. Nyitásban és nyitásfogadásban sokat rontottunk és ez volt az oka, hogy végül kikaptunk. Az első szettben mindenképp megleptük a vendégeket, de az legyen az én titkom, hogy mivel. Elégedett vagyok a héten nyújtott teljesítményünkkel, hiszen a háromból két mérkőzést megnyertünk, s hoztuk a célkitűzésünket.”

Kormos Mihály (Békéscsaba): „Tudtuk, hogy az egyik legnehezebb idegenbeli mérkőzésünk lesz a jászberényi, hiszen nagyszerű szurkolótábora, illetve egy nagyon-nagyon szépen összerakott csapata van a jászságiaknak, amely lépésről lépésre halad előre és nagyon jól játszik ebben a bajnokságban. Persze nem jó dolog, hogy Ivana Radonjic a Palota elleni mérkőzésen megsérült – és ez már nagyon sokadik sérülésünk a szezonban – és emiatt szerkezetet kellett váltanunk, nem volt még időnk, hogy összerakjuk magunkat. Az első szettet nagyon simán hozta a Jászberény, utána még egy szerkezetet váltottunk, amin már nem kellett változtatnunk. Mindkét gárda stabilan játszott, s véleményem szerint remek meccset láthattak mindazok, akik kilátogattak a helyszínre.”

A felnőttek összecsapását követően a junior korosztály is megmérettette magát és az előzetes esélylatolgatásnak megfelelően korosztálya egyik legerősebb csapata, a mindössze egyetlen – ötszettes – vereséget szenvedő Békéscsaba felülkerekedett a hazaiakon. A 3:0-s csabai siker ellenére Litkei Gábor tanítványai sem búslakodhattak, hiszen nagy akarattal küzdöttek, s kihozták magukból a maximumot.

Jászberényi RK – Linamar Békéscsabai RSE: 0:3 (-10, -13, -14).

Jászberényi RK: Gulyás Vivien, Orbán Ágnes, Kovács Daniella, Hájos Korall, Kocsmár Karola, Kohári Dóra. Csere: Rácz Petra, Neizer Lili. Edző: Litkei Gábor.

Litkei Gábor (JRK): „Jól bizonyítja, hogy komolyan vették a mérkőzést a békéscsabaiak, hogy a legerősebb összeállításban álltak föl, vagyis a felnőtt csapatuk háromnegyede ott volt a pályán. Ennek tudatában úgy értékelem, hogy a tisztes helytállást végrehajtottuk. Ez a találkozó az akaraterő diadala volt, hiszen annak ellenére sem adtuk fel, hogy az ellenfél sokkal jobb volt, s minden egyes pontunknak örültünk.”