75 éves a világhírű kacsa

Az örök vesztes és örök méregzsák madár 1934. június 9-én szerepelt először egy rajzfilmben és még ugyanebben az évben képregény formájában is olvashatók voltak kalandjai.

Donald kacsa népszerűsége hamarosan felülmúlta Miki egérét is. A kacsát először Art Babbit, a Disney egyik rajzolója vetette papírra, s már akkor matrózsapkát és -ruhát viselt, de hosszú vékony csőre volt. Jellegzetes hangja, amit Clarence Nash kölcsönzött neki, a rajzfilmipar egyik meghatározó figurájává tette. Donald a szárazföldön is matrózinget és -sapkát visel. (Nadrágot viszont csak akkor, ha úszni megy.) A 1930-as években közösen szerepelt a Disney rajzfilmjeiben Miki egérrel, Goofyval és Plútó kutyával, ám az évtized második felétől önálló karakterként is megjelenik.

Elsősorban városlakót csináltak belőle, és adtak neki három unokaöcsöt (Tiki, Niki és Viki) - ebből alakult ki később a komplex Donald kacsa-univerzum.

1942-ben járunk, amikor megjelenik az a propagandarajzfilm amelyet a Walt Disney késztett. Bár terjednek pletykák arról, hogy Disney náciszimpatizáns lett volna, ez nem igaz, ennek ellenére több rajzfilmjében gúnyt űzött a zsidókból, amiért összetűzésbe került különböző jogvédő szervezetekkel.

A Disneyt Donald kalandjaiért kilencszer jelölték Oscar-díjra, de csak a viszonylag ismeretlen, a második világháború idején készült A Führer arca című darab győzött a versengésben, sőt ezt a filmet megválasztották minden idők 22. legjobb animációs filmjének is.

A rajongók persze azt a Donaldot szeretik, akit - vagy amelyet - egy másik rajzoló, Carl Barks teremtett meg a 40-es években. Ő adta Donaldnak a jellegzetes, fiatalos, naiv arcot és benépesítette környezetét más figurákkal.

Donald gyakrabban dühös, mint nem, keveset beszél, inkább cselekszik. Szándékai alapvetően jók, de mert mindig a rossz irányban indul, nem törődik semmivel és senkivel, egyre nagyobb bajba kerül. Féktelen dühkitörései, tehetetlensége az akadályokkal szemben, tiltakozása az általa vélt igazságtalanságok ellen, még ha emiatt bajba is kerül - ezek tették a mindenkori közönség kedvencévé.

Donald az oregoni egyetem és a brazil Botafogo focicsapat hivatalos kabalája és ádáz, kalózruhás képe díszíti az amerikai parti őrség hajóit.

Donald fénykorát a múlt század közepén élte, 1941 és 1965 között több mint száz filmben tűnt fel jellegzetes figurája. Kalandjairól képregények is készültek-készülnek, amelyek különösen Amerikában és Európában népszerűek, az öreg kontinens számos országában hetente és havonta jelennek meg Donald-újságok. Alakja feltűnik baba, játék formájában, képe díszít a ruháktól a bögrékig szinte mindent.
A statisztikák szerint valahol a világon a jelen pillanatban is olvas valaki a több száz nyelv egyikén egy Donald kacsa képregényt vagy néz egy Donald kacsa rajzfilmet.

(Forrás: MTI, Disney.go.com, Wikipedia)