Gyümölcskúrák

Az egyik legegyszerűbb és legkedveltebb böjtölési forma a gyümölcskúra, melynek szintén számos fajtája létezik.

A gyümölcskúrák lényege, hogy tehermentesítsük az emésztőrendszert, ill. segítsük a szervezetben felhalmozódott salakanyagok kiürülését. Fontos azonban, hogy mielőtt belekezdünk, szerezzünk pontos ismereteket a tisztítókúra szabályairól.

A kellő hozzáértés nélkül végzett böjtkúra veszélyeket rejt magában, még az egészséges ember számára is. Krónikus betegségben szenvedők feltétlenül kérjék ki orvos vagy dietetikus véleményét, és az ő felügyeletük alatt tartsák a gyümölcskúrát.

A gyümölcsök táplálkozásunk alapját képezik, rendszeres fogyasztásuk hozzájárul a szervezet egészséges működéséhez. A rendszeresen, hetente egy alkalommal megtartott gyümölcsnap része lehet az egészséges életmódnak, azonban a tartósan alkalmazott szélsőséges étrendeknek (hosszadalmas gyümölcskúrák) számos káros következménye lehet.

Gyümölcskúra fajtái:

1. Gyümölcsnap
Kiválasztjuk a hét egyik napját – ami minden héten ugyanaz a nap lesz –, amikor csak gyümölcsöt, illetve ezek préselt levét fogyaszthatjuk. Az ajánlott napi gyümölcsmennyiség 1-1,5 kg.

Hogy ebből mennyit nyers gyümölcs és mennyit gyümölcslé formájában, azt mi dönthetjük el. Fontos a napi 2,5-3 liter folyadékbevitel, amit a gyümölcs nedvességtartalmán kívül, ásványvízzel (lehetőleg szénsavmentes) és gyógyteákkal (pl.: csalán, zsurló, gyermekláncfű) oldunk meg. A sok folyadék segíti a felszabaduló méreganyagok ürülését.

2. Gyümölcskúra
A gyümölcskúránál ugyanazokat a szempontokat kell figyelembe venni, mint a gyümölcsnap esetén. A különbség az időtartamban van: ebben az esetben folyamatosan akár egy hétig is szokták tartani a „diétát”.

3. Alma- ill. dinnyekúra
Létezik olyan gyümölcskúra is, amikor egy gyümölcsnek kitüntetett szerepet tulajdonítanak, és kizárólag ennek a fogyasztását javasolják. A leggyakrabban előforduló gyümölcsök az alma, az ananász, a dinnye és az eper.
Előnyök

A heti rendszeres gyümölcsnap tartása javítja az anyagcserét, segíti a salakanyagok kiürítését, jótékonyan hat a keringési rendszerre és a bőr állapotára. A gyümölcsök magas vitamin és ásványi anyag tartalma miatt javul a szervezet ellenálló képessége, valamint a rostoknak és sok folyadéknak köszönhetően rendeződhetnek bizonyos emésztőrendszeri problémák (pl.: székrekedés).

Lehetőség szerint igyekezzünk minél többféle hazai gyümölcsöt fogyasztani, mert ezeket az érési folyamat végén szüretelik, így magasabb beltartalmi értékekkel – vitamin, ásványi anyag, antioxidáns – rendelkeznek.
Hátrányok

A huzamosabb ideig tartó gyümölcskúrák (1-2 hét) alatt szinte egyáltalán nem viszünk be zsiradékot, ami a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K vitamin) és az esszenciális zsírsavak elégtelen beviteléhez vezethet. Azonban míg kisebb-nagyobb zsírtartalékkal minden ember rendelkezik, addig fehérjéket nem tudunk raktározni.

Kb. 2-3 nap után a szervezetünk saját fehérjéit kezdi bontani, ami számos probléma megjelenését eredményezi. A fehérjehiány leggyakoribb tünetei a gyengeség, vérszegénység, szívritmuszavarok, fokozott fertőzéshajlam.

(A témáról internetes partnerünk, a Nestlé Életmód Központot - www.eletmodkozpont.hu. - oldalán is olvashatnak.)