Csúnya foltok vagy szexi szeplők?

A görög mitológia legendás jósa Melampusz, a szeplőkről a következő megfigyeléseket tette: szeplő az ember homlokán vagyont és boldogságot; a szemöldök körül boldog házasságot; az orrnyergen bujaságot és szertelenséget, az orrcimpán állandó utazást szimbolizál. A férfiak és nők ajakszeplői falánkságról árulkodnak, az állon található szeplők azt jelzik, hogy az illető aranyra vagy ezüstre tesz szert.

A fül és a nyak szeplői szerencsés előjelűek; vagyont és hírnevet jósolnak; a tarkón megjelenők viszont lenyakazásról informálnak. A vállon megjelenő szeplők rabságot és boldogtalanságot; a mellen szegénységet jelölnek; a kézen sok gyereket; a hónaljon pedig gazdag és jóképű férjet vagy feleséget ígérnek.

A keblen és a hason lévő szeplők telhetetlenségről; a lábszáron láthatók gazdagságról beszélnek; a gyomor alsó részén található szeplők, férfiak esetében mértéktelenségről, a nőknél pedig az ellenkezőjéről tudósítanak.

Hogy ebből mennyi igaz, azt persze nem tudhatjuk, ami biztos, manapság már nem harcolunk a szeplők ellen, sőt, divatba is jöttek talán az elmúlt évek során. Azt viszont soha nem szabad elfelejtetnünk, hogy legyen bőrünk bármely típusú, a megfelelő védelemről mindig gondoskodnunk kell.

A szeplők kis, kerekded formájú foltocskák a bőrön, melyek a bőrszínnél sötétebb árnyalatúak. Vannak kisebbek és nagyobbak, kevesebb vagy több. Ez egy alkati tulajdonság, mely születésünktől kezdve jelen van az életünkben, s bár kisgyermekkorban alig-alig van belőlük, az évek előrehaladtával egy bizonyos szintig növekszik a számuk. Olyan ez, mint az anyajegy, csak nem emelkedik ki a bőrfelszínből, hanem teljesen egyvonalban van vele.

Sajnos a szeplők kedvelik a napsütést, és tavasszal az első napsugarak megjelenésével ők is előbújnak, legerőteljesebben nyáron vannak jelen a bőrön, télen sokkal halványabbak lesznek.

A szeplő meglétének az oka az, hogy a bőr festékanyagának a termelése egyes területeken fokozottabb, mint máshol. Leggyakrabban a szőke és vörös hajú, ugyanakkor világos bőrű gyerekeknél, felnőtteknél jelentkezik.

Kisgyermekkortól haladva előre egy darabig növekedhet a számuk, később viszont, ahogy telnek az évek, számuk ritkulhat. Leggyakoribb előfordulási helyük az arc, az orr, a homlok, de előfordulhatnak a vállon, illetve a karon is.

Léteznek lézeres szeplőeltávolító módszerek is. Ha valakinek éveken át nem sikerül elfogadni magán szeplőit, vagy oly mértékben vannak jelen a bőrén, mely már zavaró számára, annak talán ez a legszerencsésebb megoldás.

Nyáron napozás közben a kezdetektől fényvédőkrémet kell kenni az arcra és más bőrfelületekre, ezzel valamelyest csökkenteni lehet a szeplők számát és erősségét. Léteznek ugyanakkor úgynevezett fehérítő krémek.

De mégis, talán a legjobb, ha mindenkinek sikerül elfogadnia magát olyannak, amilyennek született. Mert mindenki azzal a külsővel szép, ami adatott neki, s ha belülről sugárzik, akkor a szerinte szépséghibának számító szeplői is megszépítik majd.

(A témáról internetes partnerünk, a Nestlé Életmód Központot - www.eletmodkozpont.hu. - oldalán is olvashatnak.)