Kiválóan Minősült Hagyományőrzők

Bárhogy is nézzük, Kocsán Laci nem könnyű ember – szoktam is neki mondani. No de hát a műfaj sem az, amit évtizedek óta szívvel-lélekkel csinál. Sok munka van minden előadás, minden egyes mozdulat mögött. Mert a tánc kívülről nézve olyan légies dolog csak, bentről már sokkal nehezebb. Én már csak tudom, egyszer majdnem táncoltam… Esetünkben azonban most sokkal fontosabb, hogy az a munka, amit a Kocsán László - Kocsánné Kuli Orsolya páros végzett/végez a Jászberényi Hagyományőrző Együttes tagjaival, ismét gyümölcsöt termett. A hétvégén az együttes a jászsági táncokból, hagyományokból bemutatott húsz perces műsorával elnyerte a Kiválóan Minősült címet. De a részleteket inkább magától az együttes vezetőjétől…

A Jászberényi Hagyományőrző EgyüttesA Jászberényi Hagyományőrző Együttes

- Szombaton Veresegyházon országosan elkezdődött, a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség szervezésében, a hagyományőrző együttesek minősítése. A minősítések három helyszínen zajlanak: Veresegyház, Bonyhád, Kapuvár. A Jászberényi Hagyományőrző Együttes először vett részt ezen a nemes megmérettetésen, s jászsági táncokból, hagyományokból bemutatott húsz perces műsorával elnyerte a Kiválóan Minősült címet.

A Muharay Szövetség kétévente rendezi meg minősítését. Mivel a minősítések jelenleg zajlanak, ezért a 2010-es adatokat osztom meg Önökkel: a közel száz hagyományőrző tagegyüttesből mintegy ötven jelentkezett a különböző helyszínekre, melyből 26-an érték el a legmagasabb fokot, a Kiválóan Minősült címet. Az Észak-alföldi régióból (Hajdú -Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg) négy együttes tagja a szövetségnek, melyből idén három ott volt Veresegyházon. Ha a megyénket nézzük, akkor elmondhatjuk, hogy hagyományőrzésben egyedül a Jászberényi Hagyományőrző Együttes rendelkezik e kitüntető címmel. Együttesünkből ketten a Népművészet Ifjú Mesterei, négyen pedig elnyerték a Fülöp Ferenc Hagyományőrző Szólótáncosi díjat, s bízunk benn, hogy jövőre jászsági táncukkal másoknak is sikerül elismerést szerezni.

Az ötfős szakmai zsűri a következő szempontok alapján értékelte a produkciókat: folklorisztikai hitelesség, műsorszerkesztés-dramaturgia, koreográfiai megformálás, viselet és színpadi megjelenés, szöveg ének-zenei előadás. A zsűri értékelésében külön kiemelte, hogy ezen a napon csak együttesünk ért el maximum pontszámot a viselet és színpadi megjelenés kategóriában.

Nagyon kemény szakmai munka előzte meg a megmérettetést. Itt nem csak az előző egy hónapra, hanem az idei évre gondolok. Kezdődött a márciusban „A jászsági bíró udvarába…” című nagyműsorral, melyet idén már háromszor mutattunk be, majd folytatódott kisebb, nagyobb fellépésekkel. Versenyprogramunkat Pál Mihály jászberényi prímás és a turai Zagyva Banda zenészei muzsikálták. Az együttes alapító-művészeti vezetői, koreográfusai Kocsánné Kuli Orsolya és Kocsán László.

A Kiváló Együttes elismerő cím felelősséggel is jár az együttes és annak minden tagja felé. Eddig is a legszebb, leghitelesebb megjelenésre, táncolásra törekedtünk, de ezt most már még kiemeltebben kell figyelnünk. Büszkék vagyunk rá, hogy újabb szép, elismerő címmel gazdagítottuk, öregbítettük Jászberény hírnevét, országosan közkinccsé téve a jászsági táncaink őrzését. Együttesünk fenntartója a Folklór Kulturális Közalapítvány.

Honlapunk itt tekinthető meg: www.jaszhagyom.blogger.hu

A csatolt fotókat készítette: Suba Beatrix