Jász honvédek nyomában…

Január 26-28 között rendezték meg a XII. Doni hősök emléktúrát, mely ebben az évben Hajdúböszörmény - Hajdúhadház - Debrecen településeken zajlott le. Miután nagyapám, néhai Vidovich László a jászberényi a M. Kir. „Kiss Ernő” 5. Honvéd Kerékpáros Zászlóaljban szolgát, kaptunk indíttatást két, szintén cserkész barátommal, hogy kerékpáros hagyományőrzésbe kezdjünk.

A túra szervezését a Magyar Tartalékosok Szövetségének Hagyományőrző Tagozata végezte, míg a lebonyolítást az érintett települések Önkormányzatai mellett a debreceni MH. 5. Bocskai István Könnyűlövész Dandár segítette. Az emléktúrát minden évben más helyszínen rendezik meg, hogy a Doni katasztrófa áldozataira és katonahőseire való méltó megemlékezésre buzdítsanak.
(A túra elképzelésének sikerét bizonyítja, hogy a 2008-ban Nagykáta – Jászberény – Pusztamonostor – Jászfényszaru útvonalon rendezett túra folytatásaként, 2009-óta Tarjáni Zoltán, a cserkészcsapat parancsnoka, minden évben rendez hasonló, kihívásokkal teli emléktúrát városunk környékén)

Képek a Galériában! - Fotók: Lippai Péter, Irsay-Nagy Dénes és Vidovich KálmánKépek a Galériában! - Fotók: Lippai Péter, Irsay-Nagy Dénes és Vidovich Kálmán

Január 26-án éjjel három korhű kerékpárral érkeztünk meg Hajdúböszörménybe, hogy az emléktúrát kerékpáron tegyük meg, mintegy kései utódaként a jászberényi „gumihuszároknak”. A túra szép és méltó volt ahhoz, hogy megemlékezzünk a doni áttörés áldozataira, hőseire. Hajdúböszörmény és Hajdúhadház településen élő történelemóra keretében ismerkedhettek meg az általános iskola tanulói a korabeli ruházatokkal, felszerelésekkel. A magyar hagyományőrzőkön kívül a rendezvényen német, olasz és osztrák tartalékosok, román és olasz hagyományőrzők vettek részt a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses katonáin kívül.

A túra záróakkordja a debreceni 39. gyalogezred emlékművének megkoszorúzása volt. A záróvacsorán ért bennünket az a meglepetés, hogy országosan mi hárman, a „M. Kir. 5/1 hagyományőrző kerékpáros század” vagyunk az elsők az országban, aki a honvéd hagyományőrzés kerékpáros ágát elkezdtük. A túra szellemisége, a hideg időjárás megmutatta nekünk, milyen helytállást kellett nagyapáinknak, dédapáinknak tanúsítani a Don mentén, valamint rávilágított szenvedésikre. Úgy gondolom, hogy a mintegy 150 fős rendezvény jó alap arra, hogy felkészüljünk a jövő évi kerek, 70 éves évforduló méltó megemlékezésére, hiszen egyre kevesebben élnek már köztünk az egykori túlélőkből.

Vidovich Kálmán